Elementor Pro - en to it translation catalogue (2634 entries)

en: "All" Filter
it: Filtro "Tutti"

en: "All" Filter Label
it: Etichetta filtro "Tutti"

en: #id, .class
it: #id, .classe

en: %1$s %2$ssays:%3$s
it: %1$s %2$sDice:%3$s

en: %1$s at %2$s
it: %1$s a %2$s

en: %1$s mentioned you on %2$s at %3$s
it: %1$s ti ha menzionato in %2$s su %3$s

en: %1$s of %2$s
it: %1$s di %2$s

en: %1$s replied to a note on %2$s at %3$s
it: %1$s ha risposto a una nota in %2$s su %3$s

en: %1$s resolved a note on %2$s at %3$s
it: %1$s ha chiuso una nota su %2$s at %3$s

en: %1$sError:%2$s The nonce security check didn’t pass. Please reload the page and try again. You may want to try clearing your browser cache as a last attempt.
it: %1$sErrore:%2$s Il controllo di sicurezza nonce non è stato superato. Ricarica la pagina e riprova. Come ultimo tentativo, prova a cancellare la cache del browser.

en: %1$sYou have no more activations left.%2$s %3$sPlease upgrade to a more advanced license%4$s (you'll only need to cover the difference).
it: %1$s Non hai più attivazioni. %2$s %3$sSi prega di eseguire l'aggiornamento a una licenza più avanzata%4$s (dovrai solo coprire la differenza).

en: %1$sYour Elementor Pro license has expired.%2$s Want to keep creating secure and high-performing websites? Renew your subscription to regain access to all of the Elementor Pro widgets, templates, updates & more. %3$sRenew now%4$s
it: %1$sLa tua licenza Elementor Pro è scaduta.%2$s Vuoi continuare a creare siti web sicuri e performanti? Rinnova il tuo abbonamento per riavere accesso a tutti i widget, i template, gli aggiornamenti e molto altro di Elementor Pro. %3$sRinnova ora%4$s

en: %1$sYour license key doesn't match your current domain%2$s. This is most likely due to a change in the domain URL of your site (including HTTPS/SSL migration). Please deactivate the license and then reactivate it again.
it: %1$s La chiave di licenza non corrisponde al dominio corrente%2$s. Ciò è probabilmente dovuto a una modifica dell'URL del dominio del tuo sito (inclusa la migrazione HTTPS / SSL). Disattivare la licenza e riattivarla nuovamente.

en: %1$sYour license key doesn't match your current domain%2$s. This is most likely due to a change in the domain URL. Please deactivate the license and then reactivate it again.
it: %1$s La chiave di licenza non corrisponde al dominio corrente%2$s. Ciò è probabilmente dovuto a una modifica dell'URL del dominio. Disattivare la licenza e riattivarla nuovamente.

en: %1$sYour license key has been cancelled%2$s (most likely due to a refund request). Please consider acquiring a new license.
it: %1$s La chiave di licenza è stata annullata%2$s (molto probabilmente a causa di una richiesta di rimborso). Si prega di prendere in considerazione l'acquisizione di una nuova licenza.

en: %1$sreCAPTCHA V3%2$s is a free service by Google that protects your website from spam and abuse. It does this while letting your valid users pass through with ease.
it: %1$sreCAPTCHA V3%2$s è un servizio gratuito di Google che protegge il tuo sito web da spam e abusi. Lascia passare solo il traffico umano e blocca lo spam.

en: %1$sreCAPTCHA%2$s is a free service by Google that protects your website from spam and abuse. It does this while letting your valid users pass through with ease.
it: %1$sreCAPTCHA%2$s è un servizio gratuito di Google che protegge il tuo sito web da spam e abusi. Lascia passare solo il traffico umano e blocca lo spam.

en: %d submission moved to Trash. | %d submissions moved to Trash.
it[0]: %d iscrizione è stata spostata nel cestino.
it[1]: %d iscrizioni sono state spostate nel cestino.

en: %d submission permanently deleted. | %d submissions permanently deleted.
it[0]: %d iscrizione è stata eliminata permanentemente.
it[1]: %d iscrizioni sono state eliminate permanentemente.

en: %d submission restored from Trash. | %d submissions restored from Trash.
it[0]: %d iscrizione è stata ripristinata con successo.
it[1]: %d iscrizioni sono state ripristinate con successo.

en: %s - End
it: %s - Fine

en: %s - Start
it: %s - Inizio

en: %s Comments
it: %s Commenti

en: %s Field
it: %s Campo

en: %s File
it: File %s

en: %s Not Connected
it: %s non connesso

en: %s Not Connected Color
it: %s colore non connesso

en: %s ago
it: %s fa

en: %s archive
it: Archivio %s

en: %s by author
it: %s di Autore

en: %s custom code cannot be not updated, someone else is editing it. | %s custom codes cannot be not updated, someone else is editing them.
it[0]: %s codice personalizzato non può essere aggiornato, qualcun altro lo sta modificando.
it[1]: %s codici personalizzati non possono essere aggiornati, qualcun altro lo sta modificando.

en: %s custom code moved to trash. | %s custom codes moved to trash.
it[0]: %s codice personalizzato è stato spostato nel cestino.
it[1]: %s codici personalizzati sono stati spostati nel cestino.

en: %s custom code permanently deleted. | %s custom codes permanently deleted.
it[0]: %s codice personalizzato eliminato definitivamente.
it[1]: %s codici personalizzati eliminati definitivamente.

en: %s custom code restored. | %s custom code restored.
it[0]: %s codice personalizzato ripristinato.
it[1]: %s codici personalizzati ripristinati.

en: %s custom code updated. | %s custom codes updated.
it[0]: %s codice personalizzato aggiornato.
it[1]: %s codici personalizzati aggiornati.

en: %s is currently editing this template, please try again later
it: %s sta modificando questo template, riprova più tardi

en: %s replies
it: %s risposte

en: &laquo; Previous
it: &laquo; Precedente

en: &nbsp;&ndash; Page %s
it: &nbsp;&ndash; Pagina %s

en: (deleted user)
it: (utente cancellato)

en: (unavailable)
it: (non disponibile)

en: * Please note that this user will be able to see the list of all site users as part of the tagging ability in Notes.
it: * Tieni a mente che questo utente potrà vedere l'elenco di tutti gli utenti del sito come parte della autorizzazione a usare Note.

en: * Requires an Advanced subscription or higher
it: * Richiede un abbonamento Avanzato o superiore

en: 10% off on your first order!
it: 10% di sconto sul tuo primo ordine!

en: 3D Depth
it: Profondità 3D

en: 3D Tilt
it: Inclinazione 3D

en: 404 Page
it: Pagina 404

en: <h3>Set up a My Account page</h3><br>Without it, customers can't update their billing details, review past orders, etc. To set up My Account, go to Site Settings.
it: <h3>Configura una pagina di Account personale</h3><br>Senza di esso, i clienti non possono aggiornare i loro dettagli di fatturazione, rivedere gli ordini passati, ecc. Per configurare Il mio account, vai a Impostazioni Sito.

en: <h3>Set up a cart page</h3><br>The cart page shows an order summary. To set one up, go to Site Settings.
it: <h3>Configura una pagina del carrello</h3><br>La pagina del carrello mostra un riepilogo dell'ordine. Per configurarne uno, vai a Impostazioni sito.

en: <h3>Set up a checkout page</h3><br>Without a checkout page, visitors can't complete transactions on your site. To set one up, go to Site Settings.
it: <h3>Configura una pagina del carrello</h3><br>Senza una pagina di pagamento, i visitatori non possono completare le transazioni sul tuo sito. Per configurarne uno, vai su Impostazioni Sito.

en: <h3>Set up a purchase summary page</h3><br>This page shows payment and order details. To set one up, go to Site Settings.
it: <h3>Imposta una pagina di riepilogo degli acquisti</h3><br>Questa pagina mostra i dettagli del pagamento e dell'ordine. Per configurarne uno, vai a Impostazioni sito.

en: <h3>Sorry, something went wrong.</h3><br>To define a cart page for your site, head over to Site Settings.
it: <h3>Ops, qualcosa è andato storto.</h3><br>Per definire una pagina del carrello per il tuo sito, vai su Impostazioni Sito.

en: <h3>Sorry, something went wrong.</h3><br>To define a checkout page for your site, head over to Site Settings.
it: <h3>Ops, qualcosa è andato storto.</h3><br>Per definire una pagina di carrello per il tuo sito, vai a Impostazioni Sito.

en: <h3>Sorry, something went wrong.</h3><br>To define a my account page for your site, head over to Site Settings.
it: <h3>Ops qualcosa è andato storto.</h3><br>Per definire una pagina del mio account per il tuo sito, vai a Impostazioni Sito.

en: <h3>Sorry, something went wrong.</h3><br>To define a purchase summary page for your site, head over to Site Settings.
it: <h3>Qualcosa è andato storto.</h3><br>Per definire una pagina di riepilogo degli acquisti per il tuo sito, vai a Impostazioni sito.

en: A 404 page template allows you to easily design the layout and style of the page that is displayed when a visitor arrives at a page that does not exist.
it: Un template di pagina 404 consente di progettare facilmente il layout e lo stile della pagina che viene visualizzata quando un visitatore arriva a una pagina che non esiste.

en: A Loop is a layout you can customize to display recurring dynamic content - like listings, posts, portfolios, products, , etc.
it: Un loop è un layout che si può personalizzare per visualizzare contenuti dinamici ricorrenti, come annunci, articoli, portfolio, prodotti, ecc.

en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with %s may help.
it: Un'estensione PHP ha interrotto il caricamento del file. PHP non fornisce un modo per determinare quale estensione ha causato il blocco del caricamento del file; potrebbe essere utile esaminare l'elenco delle estensioni caricate con %s.

en: A PHP extension stopped the upload.
it: Un'estensione PHP ha interrotto il caricamento.

en: A new Form Submission has been received
it: È stato ricevuto un nuovo invio dal modulo

en: A new Submission
it: Una nuovo Invio

en: A products archive template allows you to easily design the layout and style of your WooCommerce shop page or other product archive pages - those pages that show a list of products, which may be filtered by terms such as categories, tags, etc.
it: Un template di archivio prodotti ti consente di progettare facilmente il layout e lo stile della tua pagina del negozio WooCommerce o di altre pagine di archivio dei prodotti - quelle pagine che mostrano un elenco di prodotti, che possono essere filtrate in base a termini come categorie, tag, ecc.

en: A single page template allows you to easily create the layout and style of pages, ensuring design consistency across all the pages of your site.
it: Un template di pagina singola consente di creare facilmente il layout e lo stile delle pagine, garantendo la coerenza del progetto in tutte le pagine del sito.

en: A single post template allows you to easily design the layout and style of posts, ensuring a design consistency throughout all your blog posts, for example.
it: Un template di articolo singolo ti consente di progettare facilmente il layout e lo stile degli articoli, garantendo una coerenza di progettazione in tutti i tuoi articoli di blog, ad esempio.

en: A single product template allows you to easily design the layout and style of WooCommerce single product pages, and apply that template to various conditions that you assign.
it: Un singolo template di prodotto consente di progettare facilmente il layout e lo stile delle singole pagine di prodotto WooCommerce e di applicare tale template alle varie condizioni assegnate.

en: AND
it: E

en: API Key
it: Chiave API

en: About Heading
it: Titolo della pagina About (Chi siamo)

en: Above
it: Sopra

en: Acceptance
it: Accettazione

en: Acceptance Text
it: Testo Accettazione

en: Access %1$s %2$s
it: Accedi a %1$s %2$s

en: Access to edit content only
it: Accesso per modificare solo i contenuti

en: Accessible Name
it: Nome accessibile

en: Accessible navigation
it: Navigazione accessibile

en: Account Details
it: Dettagli Account

en: Account Title
it: Titolo Account

en: Action
it: Azione

en: Action completed successfully.
it: L'azione è stata completata correttamente.

en: Action failed to run, please check your integration.
it: L'azione non è stata eseguita, controlla la tua integrazione.

en: Actions
it: Azioni

en: Actions After Expire
it: Azioni dopo Scadenza

en: Actions After Submit
it: Azioni dopo l'invio

en: Actions Log
it: Registro (log) delle azioni

en: Actions Status
it: Stato delle azioni

en: Activate
it: Attiva

en: Activate License
it: Attiva Licenza

en: Activate Manually
it: Attiva manualmente

en: Activate Now
it: Attiva subito

en: Activate Your License and Get Access to Premium Elementor Templates, Support & Plugin Updates.
it: Attivare la licenza e ottenere l'accesso ai modelli di elementi Premium, supporto e aggiornamenti dei plugin.

en: Activate now
it: Attiva ora

en: Activate the Elementor plugin to start using all of Elementor Pro plugin’s features.
it: Attiva il plugin Elementor per iniziare a utilizzare tutte le funzionalità del plugin Elementor Pro.

en: Active
it: Attiva

en: Active Color
it: Colore attivo

en: Active Icon
it: Icona attiva

en: AdBlock Detection
it: Rilevamento di AdBlock

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Action
it: Aggiungi azione

en: Add Condition
it: Aggiungi condizione

en: Add Custom Code snippets anywhere on your website, including the header or footer to measure your page’s performance*
it: Aggiungi snippet di codice personalizzati in qualsiasi punto del tuo sito web, anche nell'header o nel footer, per misurare le prestazioni della tua pagina*

en: Add Custom Code snippets to your website.
it: Aggiungi snippet di codice personalizzati al tuo sito web.

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Add New Font
it: Aggiungi nuovo Font

en: Add New Font Type
it: Aggiungi nuovo tipo Font

en: Add New Icon Set
it: Aggiungi nuovo set di icone

en: Add New Loop Template
it: Aggiungi un nuovo template Loop

en: Add New Theme Template
it: Aggiungi nuovo modello Tema

en: Add Static Font
it: Aggiungi un font statico

en: Add To Cart
it: Aggiungi al carrello

en: Add Variable Font
it: Aggiungi un font variabile

en: Add Your Custom Fonts
it: Aggiungi i tuoi caratteri personalizzati

en: Add Your Custom Icons
it: Aggiungi le tue icone personalizzate

en: Add Your Text Here
it: Aggiungi qui il tuo testo

en: Add Your Tooltip Text Here
it: Aggiungi il testo dedl Tooltip qui

en: Add actions that will be performed after a visitor submits the form (e.g. send an email notification). Choosing an action will add its setting below.
it: Aggiungi azioni che verranno eseguite dopo che un visitatore invia il modulo (ad esempio, invia una notifica via email). La scelta di un'azione verrà aggiunta nelle impostazioni in basso.

en: Add as many tags as you want, comma separated.
it: Aggiungi tutti i tag che vuoi, separati da virgola.

en: Add comma separated tags
it: Aggiungere tag separati da virgola

en: Add condition
it: Aggiungi una condizione

en: Add condition group
it: Aggiungi un gruppo di condizioni

en: Add custom HTML attributes to any element.
it: Aggiungi attributi HTML personalizzati a qualsiasi elemento.

en: Add item
it: Aggiungi elemento

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Add new group
it: Aggiungi un nuovo gruppo

en: Add new theme template
it: Aggiungi un nuovo template per il tema

en: Add nofollow
it: Aggiungi nofollow

en: Add or remove Font Types
it: Aggiungi o rimuovi tipi di Font

en: Add pixels, meta tags and any other scripts to your site.
it: Aggiungi pixel, meta tag e qualsiasi altro script al tuo sito.

en: Add some content for each one of your videos, like a description, transcript or external links.To add, remove or edit tab names, go to Tabs.
it: Aggiungi alcuni contenuti per ciascuno dei tuoi video, come una descrizione, una trascrizione o collegamenti esterni. Per aggiungere, rimuovere o modificare i nomi delle schede, vai a Schede.

en: Add the CSS ID or Class of a specific element on this page to track its progress separately
it: Aggiungi l'ID CSS o la classe di un elemento specifico in questa pagina per monitorarne separatamente l'avanzamento

en: Add them from the
it: Aggiungila da

en: Add to Cart
it: Aggiungi al carrello

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
it: Aggiungi la tua classe personalizzata SENZA il punto es. my-class

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
it: Aggiungi il tuo id personalizzato senza il simbolo cancelletto. Es.: il-mio-id

en: Add your first property
it: Aggiungi la tua prima proprietà

en: Add your own custom CSS
it: Aggiungi qui il tuo CSS personalizzato

en: Additional Info
it: Informazioni aggiuntive

en: Additional Information
it: Informazioni aggiuntive

en: Additional Information Tab
it: Scheda ulteriori informazioni

en: Additional Options
it: Opzioni aggiuntive

en: Additional Settings
it: Impostazioni aggiuntive

en: Additional settings are available in the Yoast SEO %1$sBreadcrumbs Panel%2$s
it: Ulteriori impostazioni sono disponibili nel pannello %1$sBreadcrumb%2$s di Yoast SEO.

en: Addresses
it: Indirizzi

en: Admin Notice:
it: Avviso di amministrazione:

en: Adobe Fonts (TypeKit)
it: Font Adobe (TypeKit)

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced Data
it: Dati avanzati

en: Advanced Rules
it: Regole avanzate

en: After
it: Dopo

en: After Inactivity
it: Dopo l'inattività

en: After Text
it: Dopo il testo

en: After publishing this widget, you will be able to set it as visible on the entire site in the Admin Table.
it: Dopo aver pubblicato questo widget, puoi impostarlo come visibile sull'intero sito nella tabella di amministrazione.

en: Akismet Spam Protection
it: Protezione dallo spam Akismet

en: Akismet spam protection
it: Protezione anti-spam di Akismet

en: Alignment
it: Allineamento

en: All
it: Tutti

en: All Browsers
it: Tutti i browser

en: All Font Types
it: Tutti i tipi di Font

en: All Fonts
it: Tutti i Font

en: All Forms
it: Tutti i moduli

en: All Icons
it: Tutte le icone

en: All Pages
it: Tutte le pagine

en: All Posts
it: Tutti gli articoli

en: All Product Archives
it: Tutti gli archivi del Prodotto

en: All Time
it: Sempre

en: All Users
it: Tutti gli Utenti

en: All archives
it: Tutti gli Archivi

en: All images and files are stored with the template. Keeps everything intact, but the file is larger.
it: Tutte le immagini e i file vengono salvati insieme al modello. Mantiene tutto intatto, ma il file è più grande.

en: All notes
it: Tutte le note

en: All singular
it: Tutto al singolare

en: All site
it: Tutto il sito

en: Allow Full Screen
it: Consenti schermo intero

en: Allow Order
it: Consenti ordine

en: Allow Resubscribe
it: Consentire la sottoscrizione

en: Allow keyboard tab navigation for accessibility
it: Consenti la navigazione a schede da tastiera per l'accessibilità

en: Allow user to access the Notes feature.
it: Permetti all'utente di accedere alla funzionalità Note.

en: Allowed File Types
it: Tipi di file consentiti

en: Allowed file types
it: Sono permessi tutti i tipi di file

en: Allows the use of size variables within supported controls. Note: This feature requires both the "Atomic Widgets" and "Variables" experiments to be enabled.
it: Consente l'uso di variabili di dimensione all'interno dei controlli supportati. Nota: questa funzione richiede che siano abilitati sia i "Widget atomici" sia le nuove "Variabili".

en: Already renewed?
it: L'hai già rinnovata?

en: Always
it: Sempre

en: Always load jQuery
it: Carica sempre jQuery

en: Amazing
it: Stupefacente

en: Amount
it: Quantità

en: An archive template allows you to easily design the layout and style of archive pages - those pages that show a list of posts (e.g. a blog’s list of recent posts), which may be filtered by terms such as authors, categories, tags, search results, etc.
it: Un template di archivio consente di progettare facilmente il layout e lo stile delle pagine di archivio - quelle pagine che mostrano un elenco di articoli (ad esempio l'elenco degli articoli recenti di un blog), che possono essere filtrati per termini come autori, categorie, tag, risultati di ricerca, ecc.

en: An error occurred, please try again
it: Si è verificato un errore, riprova tra poco

en: An error occurred.
it: Si è verificato un errore.

en: An error occurred. Please check your internet connection and try again. If the problem persists, contact our support.
it: Si è verificato un errore. Per favore controlla la tua connessione Internet e prova di nuovo. Se il problema persiste, contatta il nostro supporto.

en: Anchor Offset
it: Offset dell'ancora

en: Anchors By Selector
it: Ancoraggi per selettore

en: Anchors By Tags
it: Ancoraggi per tag

en: Angie lets you create components, widgets, sections, and code using simple instructions.
it: Angie ti permette di creare componenti, widget, sezioni e codice seguendo semplici istruzioni.

en: Animated Classic
it: Animazione classica

en: Animated Headline
it: Titolo Animato

en: Animated Text
it: Testo animato

en: Animation
it: Animazione

en: Animation Delay
it: Ritardo Animazione

en: Animation Duration
it: Durata dell'animazione

en: Animation Shape
it: Forma dell'animazione

en: Animation Style
it: Stile dell'animazione

en: Animation Type
it: Tipo di animazione

en: Another check is in progress.
it: È in corso un altro controllo.

en: Any Amount
it: Qualsiasi importo

en: Any child %s of
it: Qualsiasi %s figlio di

en: Any child of
it: Qualsiasi figlio di

en: App ID
it: ID Applicazione

en: Apply
it: Applica

en: Apply & Preview
it: Applica e Anteprima

en: Apply Button
it: Pulsante applica

en: Apply CSS globally across your site to elevate your designs.
it: Applica i CSS a livello globale sul tuo sito per renderne migliore il design.

en: Apply CSS to any widget and elevate any element with Custom CSS.
it: Applica i CSS a qualsiasi widget ed migliora qualsiasi elemento con i CSS personalizzati.

en: Apply Coupon Button
it: Applica pulsante coupon

en: Apply Effects On
it: Applica effetti su

en: Apply Link On
it: Applica al Link

en: Apply Once
it: Applica una volta

en: Apply an alternate template
it: Applica un template alternativo

en: Apply coupon
it: Applica coupon

en: Apply current template to these pages.
it: Applicare il modello corrente a queste pagine.

en: Apply post content
it: Applica contenuto dell'articolo

en: Apply to custom Excerpt
it: Applica un riassunto personalizzato

en: Apply to post content
it: Applica il tipo di contenuto

en: Archive
it: Archivio

en: Archive Button
it: Pulsante Archivio

en: Archive Description
it: Descrizione Archivio

en: Archive Meta
it: Meta Archivio

en: Archive Posts
it: Archivio Articoli

en: Archive Products
it: Archivio Prodotti

en: Archive Products (deprecated)
it: Archivio Prodotti (deprecatio)

en: Archive Text
it: Testo Archivio

en: Archive Title
it: Titolo Archivio

en: Archive URL
it: URL Archivio

en: Archives
it: Archivi

en: Archives: %s
it: Archivi: %s

en: Are you sure you want to move this item to trash:
it: Vuoi davvero spostare questo elemento nel cestino?

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Arrow
it: Freccia

en: Arrows
it: Frecce

en: Arrows and Dots
it: Frecce e Punti

en: Aside
it: A lato

en: Ask the site admin to add them
it: Chiedi a chi amministra il sito di aggiungerla

en: Aspect Ratio
it: Proporzioni

en: Assign shortcodes to the fields below to enable spam protection on your form. %1$sShow me how%2$s
it: Assegna gli shortcode ai campi sottostanti per attivare la protezione antispam nel modulo. %1$sScopri come%2$s

en: Atomic Form
it: Modulo atomico

en: Atomic form
it: Modulo atomico

en: Atomic form widgets. Note: This feature requires the "Atomic Widgets" experiment to be enabled.
it: Widget Modulo atomico. Nota: questa funzione richiede l'attivazione dell'esperimento "Atomic Widgets".

en: Attachment Caption
it: Didascalia allegato

en: Attachment URL
it: URL Allegato

en: Attachment to email won't be saved.
it: L'allegato all'email non sarà salvato.

en: Attachments to email won't be saved.
it: Gli allegati alle email non saranno salvati.

en: Attributes
it: Attributi

en: Audience
it: Pubblico

en: Author
it: Autore

en: Author Archive
it: Archivio Autore

en: Author Bio
it: Bio dell'autore

en: Author Box
it: Box Autore

en: Author Email
it: Email dell'autore

en: Author Info
it: Info Autore

en: Author Meta
it: Meta Autore

en: Author Name
it: Nome Autore

en: Author Profile Picture
it: Immagine Autore

en: Author URL
it: URL Autore

en: Author Website
it: Sito web Autore

en: Author archive
it: Archivio Autore

en: Author picture
it: Immagine dell'autore

en: Author: %s
it: Autore: %s

en: Auto
it: Automatica

en: Auto Renewal
it: Rinnovo automatico

en: Autocomplete
it: Completa in modo automatico

en: Automatically Close After
it: Chiudi automaticamente dopo

en: Automatically Open Cart
it: Apri automaticamente il carrello

en: Automatically Update Cart
it: Aggiorna automaticamente il carrello

en: Automatically align buttons
it: Allineamento automatico dei pulsanti

en: Autoplay Speed
it: Velocità dell'autoplay

en: Autoscroll
it: Scorrimento automatico (autoscroll)

en: Autoscroll offset
it: Offset autoscroll

en: Avatar URL
it: URL Avatar

en: Average Rating
it: Valutazione Media

en: Avoid Duplicates
it: Evita i duplicati

en: Avoid Multiple Popups
it: Evitare Popup multipli

en: Back
it: Indietro

en: Background
it: Sfondo

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Background Overlay
it: Sfondo overlay

en: Badge Taxonomy
it: Badge tassonomia

en: Bag
it: Borsa

en: Bank Details
it: Dettagli Banca

en: Basket
it: Cestino

en: Bcc
it: Ccn

en: Before
it: Prima

en: Before Text
it: Prima del testo

en: Below
it: Sotto

en: Beside
it: Accanto

en: Billing Cycle
it: Periodo di fatturazione

en: Billing Details
it: Dettagli di fatturazione

en: Billing and Shipping Details
it: Dettagli di fatturazione e spedizione

en: Biography
it: Biografia

en: Blend Mode
it: Modalità di fusione

en: Block
it: Blocco

en: Blockquote
it: Citazione

en: Blur
it: Sfoca

en: Body End
it: Fine Body

en: Body Start
it: Inizio Body

en: Bold
it: Grassetto

en: Border
it: Bordo

en: Border Color
it: Colore del bordo

en: Border Radius
it: Raggio del bordo

en: Border Type
it: Tipo di bordo

en: Border Width
it: Spessore bordi

en: Borders
it: Bordi

en: Both
it: Entrambi

en: Bottom
it: Sotto

en: Bottom Left
it: In basso a sinistra

en: Bottom Right
it: In basso a destra

en: Bottom Spacing
it: Spazio in basso

en: Bounce
it: Rimbalzo

en: Bouncing Dots
it: Punti rimbalzanti

en: Box
it: Riquadro

en: Box Color
it: Colore della casella

en: Box Count
it: Box conteggio

en: Box Shadow
it: Ombra riquadro

en: Boxed Icon
it: Box icona

en: Boxes
it: Quadrati

en: Breakpoint
it: Punto di Interruzione

en: Bring to Front
it: Sposta in avanti

en: Browser Default
it: Browser predefinito

en: Bubble
it: Nuvola

en: Build components using simple instructions.
it: Costruisci i componenti seguendo semplici istruzioni.

en: Bulk actions
it: Azioni di gruppo

en: Bullets
it: Punti elenco

en: Business Card
it: Biglietto da visita

en: Button
it: Pulsante

en: Button Color
it: Colore del pulsante

en: Button Count
it: Pulsante Conteggio

en: Button Height
it: Altezza pulsante

en: Button ID
it: ID pulsante

en: Button Only
it: Solo al pulsante

en: Button Size
it: Dimensione pulsante

en: Button Text
it: Testo Pulsante

en: Buttons
it: Pulsanti

en: By Parent
it: Per genitore

en: By author
it: Per Autore

en: By default, all form fields are sent via %s shortcode. To customize sent fields, copy the shortcode that appears inside each field and paste it above.
it: Per impostazione predefinita, tutti i campi del modulo sono inviati tramite il codice di scelta rapida %s. Per personalizzare i campi inviati, copia il codice di scelta rapida che appare all'interno di ciascun campo e incollalo sopra.

[ctx: CPT Menu Name]
en: Custom Fonts
it: Font personalizzati

[ctx: CPT Menu Name]
en: Custom Icons
it: Icone personalizzate

[ctx: CPT Name]
en: Custom Fonts
it: Font personalizzati

[ctx: CPT Name]
en: Custom Icons
it: Icone personalizzate

[ctx: CPT Singular Name]
en: Icon Set
it: Set icone

en: CSS Classes
it: Classi CSS

en: CSS Prefix
it: Prefisso CSS

en: CSS code
it: Codice CSS

en: CSS function
it: Funzione CSS

en: CSS selectors, in a comma-separated list
it: Selettori CSS, in un elenco separato da virgole

en: CTA Button
it: Pulsante CTA

en: Call to Action
it: Invito all'azione

en: Can not connect to the reCAPTCHA server (%d).
it: Non può connettersi al server di reCAPTCHA (%d).

en: Can't find someone?
it: Non trovi qualche persona?

en: Can't mention them
it: Non è possibile menzionare la persona

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancelled
it: Annullato

en: Cannot filter a single-item list, please change from "Current Query" to a different query setting.
it: Non è possibile filtrare un elenco con un solo elemento; passa dall'impostazione "Query corrente" a un'altra impostazione di query.

en: Cannot save those conditions.
it: Impossibile salvare tali condizioni.

en: Caption
it: Didascalia

en: Captions
it: Didascalie

en: Cards
it: Card

en: Carousel
it: Carosello

en: Carousel Items
it: Elementi del carosello

en: Carousel Name
it: Nome del carosello

en: Cart
it: Carrello

en: Cart Dividers
it: Divisori carrello

en: Cart Page
it: Pagina carrello

en: Cart Position
it: Posizione del carrello

en: Cart Totals
it: Totale Carrello

en: Cart Type
it: Tipo di carrello

en: Categories
it: Categorie

en: Categories Count
it: Conteggio categorie

en: Category
it: Categoria

en: Category Image
it: Immagine Categoria

en: Category: %s
it: Categoria: %s

en: Center
it: Centra

en: Centered Slides
it: Slide centrate

en: Change
it: Cambia

en: Change Site Logo
it: Cambia il logo del sito

en: Changelog
it: Novità

en: Changes to the cart will update automatically.
it: Le modifiche al carrello si aggiorneranno automaticamente.

en: Changes you make here will override your WooCommerce default purchase summary page.
it: Le modifiche apportate qui sostituiranno la pagina di riepilogo degli acquisti predefinita di WooCommerce.

en: Changes you make here will override your existing WooCommerce settings.
it: Le modifiche apportate qui sostituiranno le impostazioni WooCommerce esistenti.

en: Channel
it: Canale

en: Check license status
it: Controlla lo stato della licenza

en: Check the boxes to enable Width and Weight, then define the minimum and maximum values for each.
it: Seleziona le caselle per attivare Larghezza e Peso, quindi definisci i valori minimo e massimo per ciascuno di essi.

en: Check your themes builder
it: Controlla il tuo Theme builder

en: Checked
it: Selezionato

en: Checked by Default
it: Selezionato di default

en: Checking for conflicts...
it: Controllo di possibili conflitti in corso...

en: Checkout
it: Cassa

en: Checkout Button
it: Pulsante Checkout

en: Checkout Page
it: Pagina carrello

en: Choice value
it: Valore della scelta

en: Choose
it: Scegli

en: Choose File
it: Scegli file

en: Choose Icon
it: Scegli icona

en: Choose Image
it: Scegli l'immagine

en: Choose Off-Canvas widget
it: Scegli il widget Off-Canvas

en: Choose Template
it: Seleziona un template

en: Choose a Loop Grid to view the Taxonomy Filter.
it: Scegli una griglia Loop per visualizzare il filtro della tassonomia.

en: Choose a font to publish.
it: Scegliere un font da pubblicare.

en: Choose a page or add a URL
it: Scegli una pagina o aggiungi un URL

en: Choose a template
it: Scegli un template

en: Choose from the most used Font Types
it: Scegli tra i tipi di Font più utilizzati

en: Choose source type
it: Scegli il tipo di sorgente

en: Choose template
it: Scegli un template

en: Choose template type
it: Scegli un tipo di template

en: Choose your plan
it: Scegli il tuo piano

en: Circle
it: Cerchio

en: Circle Dashed
it: Cerchio tratteggiato

en: Circular
it: Circolare

en: City
it: Città

en: Classic
it: Classico

en: Clear
it: Cancella

en: Clear display conditions
it: Elimina le condizioni di visualizzazione

en: Click Here
it: Clicca qui

en: Click here
it: Fai clic qui

en: Click here for Instructions
it: Clicca qui per le istruzioni

en: Click here to browse
it: Clicca qui per sfogliare

en: Click here to enter your coupon code
it: Clicca qui per inserire il tuo codice coupon

en: Click here to login
it: Clicca qui per accedere

en: Click on the menu item to edit its dropdown content.
it: Fai clic sull'elemento del menu per modificare il contenuto del suo menu a discesa (dropdown).

en: Click to Cancel
it: Fai clic per annullare

en: Clicks
it: Clic

en: Close
it: Chiudi

en: Close %1$s
it: Chiudi %1$s

en: Close %s
it: Chiudi %s

en: Close Button
it: Pulsante di chiusura

en: Close Cart
it: Chiudi carrello

en: Close Icon
it: Icona di chiusura

en: Close Off-Canvas
it: Chiudi Off-Canvas

en: Close Popup
it: Chiudi popup

en: Close notes mode
it: Chiudi la modalità note

en: Close panel
it: Chiudi la scheda

en: Close table of contents
it: Chiudi l'indice dei contenuti

en: Close this search box.
it: Chiudi questo box di ricerca.

en: Code
it: Codice

en: Code Highlight
it: Evidenziazione codice

en: Code with AI
it: Codice con l'AI

en: Collapse Icon
it: Icona Chiudi

en: Collapse Subitems
it: Collassa sottoelementi

en: Collapsible
it: Pieghevole

en: Collect Submissions
it: Raccogli iscrizioni

en: Collect lead submissions directly within your WordPress Admin to manage, analyze and perform bulk actions on the submitted lead
it: Raccogli iscrizioni lead direttamente all'interno dell'amministrazione di WordPress per gestire, analizzare ed eseguire azioni di gruppo sui lead inviati.

en: Collected Submissions will be saved to Elementor > %1$s Submissions %2$s
it: Le iscrizioni raccolte saranno salvati in Elementor > %1$s Iscrizioni %2$s

en: Collection Item
it: Articolo della collezione

en: Collection Layout
it: Layout della collezione

en: Collection Loop
it: Collezione Loop

en: Collection Loop element for repeating dynamic content. Note: This feature requires the "Atomic Widgets" experiment to be enabled.
it: Elemento del Collection Loop per la ripetizione di contenuti dinamici. Nota: questa funzione richiede l'attivazione degli "Atomic Widgets".

en: Color
it: Colore

en: Color Picker Field
it: Campo di prelievo del colore

en: Color Scheme
it: Schema colori

en: Colors
it: Colori

en: Column
it: Colonna

en: Column Span
it: Estensione della colonna

en: Column Width
it: Larghezza colonna

en: Columns
it: Colonne

en: Columns Gap
it: Spaziatura colonne

en: Comment
it: Commento

en: Comment Count
it: Conteggio dei commenti

en: Comments
it: Commenti

en: Comments Box
it: Riquadro dei commenti

en: Comments Link
it: Link dei commenti

en: Comments Number
it: Numero di commenti

en: Comments URL
it: URL dei commenti

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: Compact
it: Compatto

en: Company
it: Azienda

en: Company Name
it: Nome Azienda

en: Complete the entire checkout experience on your site with a mock payment method, using the Stripe Test key in the %1$sIntegrations Settings%2$s.
it: Completa l'intera esperienza di checkout sul sito con un metodo di pagamento simulato, utilizzando la chiave Stripe Test nelle Impostazioni delle %1$sIntegrazioni%2$s.

en: Completed
it: Completato

en: Component created successfully.
it: Il componente è stato creato correttamente.

en: Component name already exists
it: Il nome del componente esiste già

en: Component name is required.
it: È necessario specificare il nome del componente.

en: Component name is too long. Please keep it under 50 characters.
it: Il nome del componente è troppo lungo. Non superare i 50 caratteri.

en: Component name is too short. Please enter at least 2 characters.
it: Il nome del componente è troppo breve. Inserisci almeno 2 caratteri.

en: Component properties
it: Proprietà dei componenti

en: Components
it: Componenti

en: Components are reusable elements that sync across your site.
it: I componenti sono elementi riutilizzabili che vengono sincronizzati in tutto il sito.

en: Components require atomic elements only. Remove widgets to create this component.
it: I componenti richiedono solo elementi atomici. Rimuovi i widget per creare questo componente.

en: Conditions
it: Condizioni

en: Conditions:
it: Condizioni:

en: Confirmation Message
it: Messaggio di conferma

en: Conflicted part
it: Parte in conflitto

en: Congrats! Your site part is live
it: Congratulazioni! La tua parte del sito è online

en: Connect & Activate
it: Connetti e attiva

en: Connect to your Elementor account
it: Connettiti al tuo account Elementor

en: Connected Successfully
it: È stato connesso con successo

en: Connected to input ID
it: Connesso all'ID input

en: Contact
it: Contatto

en: Contact Buttons
it: Pulsanti di contatto

en: Contact URL
it: URL Contatto

en: Contact the site admin or turn off notifications for Notes in your %1$suser profile%2$s.
it: Contatta chi amministra il sito o disattiva le notifiche per le note sul tuo %1$sprofilo utente%2$s.

en: Contact the site admin to give this person the right permissions.
it: Contatta chi amministra il sito per dare a questa persona le giuste autorizzazioni.

en: Contain
it: Contenitore

en: Container
it: Contenitore

en: Container Width
it: Larghezza Contenitore

en: Contains
it: Contiene

en: Content
it: Contenuto

en: Content Animation
it: Animazione Contenuto

en: Content Color
it: Colore del contenuto

en: Content Horizontal Position
it: Contenuto della posizione orizzontale

en: Content Padding
it: Spaziatura Contenuto

en: Content Position
it: Posizione Contenuto

en: Content Spacing
it: Spaziatura del contenuto

en: Content Width
it: Larghezza contenuto

en: Content area
it: Area del contenuto

en: Contents Tabs
it: Schede Contenuti

en: Continue
it: Continua

en: Controls Horizontal position
it: Controlli per la posizione orizzontale

en: Controls Size
it: Controlli della dimensione

en: Copied
it: Copiato

en: Copy %1$s coupon code
it: Copia il codice sconto %1$s

en: Copy Icon
it: Copia l'icona

en: Copy Link
it: Copia il link

en: Copy the license key from your account and paste it below.
it: Copia la chiave di licenza dal tuo account e incollala di seguito.

en: Copy to Clipboard
it: Copia negli Appunti

en: Could not create action: %s
it: Non è stato possibile creare l'azione: %s

en: Could not load the panel.
it: Non è possibile caricare il pannello.

en: Could not retrieve query data.
it: Non è possibile recuperare i dati della query.

en: Could not unzip or empty archive.
it: Non è possibile decomprimere o a svuotare l'archivio.

en: Could not upload the file.
it: Non è stato possibile caricare il file.

en: Count
it: Conteggio

en: Countdown
it: Conto alla rovescia

en: Country
it: Paese

en: Country / Region
it: Paese / Regione

en: Coupon Banner
it: Banner del codice sconto

en: Coupon code
it: Codice Coupon

en: Cover Photo
it: Foto di copertina

en: Coverflow
it: Cover Flow

en: Create
it: Crea

en: Create Date:
it: Data di creazione:

en: Create Global Widgets. Modify the content, style and setting of any widget and reuse it across your website to accelerate your workflow and stay consistent.
it: Crea widget globali. Modifica il contenuto, lo stile e le impostazioni di qualsiasi widget e riutilizzalo in tutto il sito web per accelerare il flusso di lavoro e mantenere la coerenza.

en: Create New Components
it: Crea nuovi componenti

en: Create Reusable Components
it: Crea componenti riutilizzabili

en: Create a custom component with Angie
it: Crea un componente personalizzato con Angie

en: Create a template
it: Crea un template

en: Create an Account
it: Crea un account

en: Create an account?
it: Creare un account?

en: Create beautiful menus and mega menus with new nested capabilities. Mega menus are ideal for websites with complex navigation structures and unique designs. %1$sLearn More%2$s
it: Crea splendidi menu e mega menu con nuove funzionalità di annidamento. I mega menu sono ideali per siti web con strutture di navigazione complesse e design unici. %1$sApprofondisci%2$s

en: Create component
it: Crea un componente

en: Create components with Angie
it: Crea nuovi componenti con Angie

en: Create custom designed Popups using all of Elementor's widgets. Use advanced display conditions and triggers to display the right popup, to the right visitor, at the right time and maximize conversions.
it: Crea popup personalizzati utilizzando tutti i widget di Elementor. Utilizza le condizioni di visualizzazione avanzate e i trigger per visualizzare il popup giusto, destinato al visitatore giusto e al momento giusto così da massimizzare le conversioni.

en: Create design elements that sync across your entire site.
it: Crea elementi di design che si sincronizzano su tutto il tuo sito.

en: Create new property
it: Crea una nuova proprietà

en: Create template
it: Crea un template

en: Create your first component
it: Crea il tuo primo componente

en: Created At
it: Creato il

en: Created At GMT
it: Creato nel fuso orario GMT

en: Created on
it: Creato il

en: Credit
it: Credito

en: Cross-Sells
it: Vendite incrociate (cross-sell)

en: Cube
it: Cubo

en: Currency
it: Valuta

[ctx: Currency]
en: ALL
it: TUTTE

[ctx: Currency]
en: CZK
it: Corona ceca

[ctx: Currency]
en: DKK
it: Corona danese

[ctx: Currency]
en: Dollar
it: Dollaro

[ctx: Currency]
en: Franc
it: Franco

[ctx: Currency]
en: GBP
it: Sterlina

[ctx: Currency]
en: Guilder
it: Fiorino

[ctx: Currency]
en: Krona
it: Corona

[ctx: Currency]
en: Pound Sterling
it: Sterline Britanniche

[ctx: Currency]
en: RUB
it: Rublo russo

[ctx: Currency]
en: Ruble
it: Rublo

[ctx: Currency]
en: Rupee
it: Rupia

[ctx: Currency]
en: Rupee (Indian)
it: Rupia (Indiana)

[ctx: Currency]
en: SEK
it: Corona svedese

[ctx: Currency]
en: TRY
it: Lira turca

en: Currency Format
it: Formato valuta

en: Currency Symbol
it: Simbolo Valuta

en: Current Author
it: Autore corrente

en: Current Date
it: Data corrente

en: Current Date Time
it: Data corrente

en: Current Page
it: Pagina corrente

en: Current Post
it: Articolo corrente

en: Current Query
it: Query corrente

en: Current Subcategories
it: Sottocategorie correnti

en: Current page
it: Pagina corrente

en: Current site part
it: Parte attuale del sito

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom (Advanced)
it: Personalizzato (avanzato)

en: Custom API Key
it: API Key personalizzata

en: Custom Add To Cart
it: Aggiungi al Carrello personalizzato

en: Custom Attributes
it: Attributi Personalizzati

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: Custom CTA Button
it: Pulsante personalizzato CTA

en: Custom Caption
it: Didascalia personalizzata

en: Custom Code
it: Codice personalizzato

en: Custom Date Format
it: Formato data personalizzato

en: Custom Effect
it: Effetto personalizzato

en: Custom Field
it: Campo personalizzato

en: Custom Fonts
it: Font Personalizzati

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
it: Custom Fonts ti permette di aggiungere i tuoi font self-hosted e di utilizzarli nei tuoi progetti Elementor per creare un linguaggio di brand unico.

en: Custom Format
it: Formato personalizzato

en: Custom Height
it: Altezza personalizzata

en: Custom Hotspot Size
it: Dimensione hotspot personalizzata

en: Custom Icon
it: Icona personalizzata

en: Custom Icons
it: Icone personalizzate

en: Custom Key
it: Chiave personalizzata

en: Custom Label
it: Etichette personalizzate

en: Custom Messages
it: Messaggi Personalizzati

en: Custom Position
it: Posizione personalizzata

en: Custom Symbol
it: Simbolo Valuta

en: Custom Time Format
it: Formato ora personalizzato

en: Custom Tooltip Properties
it: Proprietà personalizzate suggerimento

en: Custom URL
it: URL personalizzato

en: Custom Width
it: Larghezza personalizzata

en: Custom code
it: Codice personalizzato

en: Custom code draft updated.
it: Bozza del codice personalizzato aggiornata.

en: Custom code published.
it: Codice personalizzato pubblicato.

en: Custom code saved.
it: Codice personalizzato salvato.

en: Custom code scheduled for %s.
it: Il codice personalizzato è pianificato per %s.

en: Custom code submitted.
it: Codice personalizzato inviato.

en: Custom code updated.
it: Codice personalizzato aggiornato.

en: Custom effect
it: Effetto personalizzato

en: Custom field deleted.
it: Campo personalizzato cancellato.

en: Custom field updated.
it: Campo personalizzato aggiornato.

en: Custom post types
it: Tipi di contenuto personalizzati

en: Customize
it: Personalizza

en: Customize Dashboard
it: Personalizza la bacheca

en: Customize empty cart
it: Personalizza il carrello vuoto

en: Customize: Additional Information
it: Personalizza: Informazioni Aggiuntive

en: Customize: Billing Details
it: Personalizza: Dettagli di Fatturazione

en: Customize: Coupon
it: Personalizza: coupon

en: Customize: Order Summary
it: Personalizza: riepilogo dell'ordine

en: Customize: Payment
it: Personalizza: Pagamento

en: Customize: Returning Customer
it: Personalizza: Vecchio Cliente

en: Customize: Shipping Address
it: Personalizza: Indirizzo di Spedizione

en: Customize: Totals
it: Personalizza: totali

en: Cutout
it: Ritaglia

en: Daily
it: Giornaliero

en: Danger
it: Pericolo

en: Dark
it: Scuro

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Dashed
it: Tratteggiato

en: Data
it: Dati

en: Data Tabs
it: Schede dati

en: Date
it: Data

en: Date Field
it: Campo Data

en: Date Format
it: Formato Data

[ctx: Date Format]
en: March 6, 2018 (F j, Y)
it: Marzo 6, 2018 (F j, Y)

en: Date Modified
it: Data di modifica

en: Date Time Field
it: Campo data-ora

en: Date and Time
it: Data e orario

en: Date archive
it: Archivio per data

en: Date of Publish
it: Data di pubblicazione

en: Date picker
it: Selettore della data

en: Date set according to your timezone: %s.
it: Data impostata in base al fuso orario: %s.

en: Date:
it: Data:

en: Day
it: Giorno

en: Day Of Cycle
it: Giorno del ciclo

en: Day of the week
it: Giorno della settimana

en: Day: %s
it: Giorno: %s

en: Days
it: Giorni

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Default
it: Predefinito

en: Default (Simple)
it: Predefinito (semplice)

en: Default Page Template from your theme
it: Template di pagina predefinito dal tema

en: Default Value
it: Valore di default

en: Default to New Theme Builder
it: Predefinito per Nuovo generatore di temi

en: Define in which order the Custom Code will appear
it: Definire in quale ordine verrà visualizzato il codice personalizzato

en: Define where the Custom Code will appear
it: Definire la posizione in cui verrà visualizzato il codice personalizzato

en: Delay
it: Ritardo

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Permanently
it: Elimina definitivamente

en: Delete property
it: Elimina la proprietà

en: Delete this component?
it: Vuoi eliminare questo componente?

en: Delete this note?
it: Vuoi eliminare questa nota?

en: Delete this reply?
it: Vuoi eliminare questa risposta?

en: Deleted notes can't be recovered.
it: Le note eliminate non possono essere recuperate.

en: Deleted replies can't be recovered.
it: Le risposte eliminate non possono essere recuperate.

en: Depth
it: Profondità

en: Description
it: Descrizione

en: Description Color
it: Colore descrizione

en: Description HTML Tag
it: Tag HTML della descrizione

en: Descriptions
it: Descrizioni

en: Desktop (or smaller)
it: Desktop (o più piccoli)

en: Digits
it: Cifre

en: Direct
it: Direzione

en: Direct child %s of
it: %s diretto figlio di

en: Direct child of
it: Diretto figlio di

en: Direction
it: Direzione

en: Disable
it: Disabilita

en: Disable Page Scrolling
it: Disabilita lo scorrimento della pagina

en: Discard
it: Abbandona

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Discounted Upgrades
it: Passa ai piani successivi con uno sconto

en: Dismiss
it: Ignora

en: Dismiss this notice.
it: Ignora questa notifica.

en: Display Conditions
it: Condizioni di visualizzazione

en: Display Name
it: Visualizza Nome

en: Display Percentage
it: Visualizza percentuale

en: Displayed Elements
it: Elementi visualizzati

en: Displayed if no relevant results are found. Manual selection display order is random
it: Visualizzato se non vengono trovati risultati rilevanti. L'ordine di visualizzazione della selezione manuale è casuale

en: Distance
it: Distanza

en: Distance from content
it: Distanza dal contenuto

en: Distance from dropdown
it: Distanza dal menu a discesa

en: Distance from search field
it: Distanza dal campo di ricerca

en: Divider
it: Divisore

en: Divider Gap
it: Spaziatura Divisore

en: Divider Style
it: Stile Separatore

en: Divider Total
it: Divisore Totale

en: Divider Width
it: Larghezza Divisore

en: Dividers
it: Divisori

en: Do not show this message again
it: Non mostrare più questo messaggio

en: Document doesn't exist
it: Il documento non esiste

en: Document not found
it: Il documento non è stato trovato

en: Documentation on date and time formatting
it: Documentazione sulla formattazione di data e ora

en: Does not contain
it: Non contiene

en: Don't Show Again
it: Non mostrare di nuovo

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
it: Non affidarti solo alle icone di FontAwesome che usano tutti! Differenzia il tuo sito e il tuo stile con icone personalizzate che puoi caricare dalla tua fonte di icone preferita.

en: Don't want to receive these notifications?
it: Non vuoi ricevere queste notifiche?

en: Donation
it: Donazione

en: Donation Amount
it: Imoprto Donazione

en: Done!
it: Fatto!

en: Don’t miss out on the new version of Elementor
it: Non perdere la nuova versione di Elementor

en: Dots
it: Punti

en: Dotted
it: Punteggiato

en: Double
it: Doppio

en: Double Line
it: Doppia linea

en: Double Opt-In
it: Doppia opzione

en: Down
it: Giù

en: Download Resume
it: Scarica il resùme

en: Drag & Drop to Upload
it: Trascina e rilascia per caricare

en: Drag & Drop your .JSON or .zip template file
it: Trascina e rilascia il file .JSON o .zip

en: Drop this widget anywhere on the page or template where you want notices to appear.
it: Rilascia questo widget in qualsiasi punto della pagina o del modello in cui desideri che vengano visualizzati gli avvisi.

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Dropdown Box
it: Box a discesa (dropdown)

en: Dropdown Content
it: Contenuto del menu a discesa (dropdown)

en: Dropdown Effect
it: Effetto del menu a discesa (dropdown)

en: Dropdown Indicator
it: Indicatore del menu a discesa (dropdown)

en: Dropdown Menu
it: Menu a discesa (dropdown)

en: Dropdown Width
it: Larghezza del menu a tendina

en: Due Date
it: Data Scadenza

en: Duration
it: Durata

en: Dynamic Tags
it: Tag dinamici

en: Edit
it: Modifica

en: Edit %s
it: Modifica %s

en: Edit Conditions
it: Mod. condizioni

en: Edit Font
it: Modifica Font

en: Edit Font Type
it: Modifica tipo Font

en: Edit Handle Selector
it: Modifica il selettore Handle

en: Edit Icon Set
it: Modifica set di icone

en: Edit Template
it: Modifica il template

en: Edit code
it: Modifica codice

en: Edit content
it: Modifica il contenuto

en: Edit global widget
it: Modifica Widget Globale

en: Edit template
it: Modifica il template

en: Edit this global widget to simultaneously update every place you used it, or unlink it so it gets back to being regular widget.
it: Modificare questo widget globale per aggiornarlo contemporaneamente in ogni luogo in cui è stato utilizzato o scollegarlo per farlo tornare ad essere un widget regolare.

en: Edit with Elementor
it: Modifica con Elementor

en: Editing Mode
it: Modalità di modifica

en: Effect
it: Effetto

en: Effects Offset
it: Effetti Offset

en: Effects Relative To
it: Effetti relativi a

en: Either choose an existing template or create a new one and use it as the main item for your loop.
it: Scegli un template esistente o createne uno nuovo e usalo come elemento principale del tuo loop.

en: Element
it: Elemento

en: Elementor Custom-Code #
it: Codice personalizzato Elementor #

[ctx: Elementor Font]
en: Custom Fonts
it: Font personalizzati

[ctx: Elementor Font]
en: Custom Icons
it: Icone personalizzate

en: Elementor Forms
it: Moduli Elementor

en: Elementor Full Width
it: Elementor Larghezza piena

en: Elementor Is Making the Web Beautiful
it: Elementor rende il web più bello!!!

en: Elementor Library
it: Libreria Elementor

en: Elementor Logo
it: Logo Elementor

en: Elementor Notes
it: Note di Elementor

en: Elementor Pro Data Updater
it: Elementor Pro aggiornamento dati

en: Elementor Pro plugin requires installing the Elementor plugin
it: Il plugin Elementor Pro richiede l'installazione del plugin Elementor

en: Elementor Pro requires newer version of the Elementor plugin
it: Elementor Pro richiede la versione più recente del plugin Elementor

en: Elementor Submissions
it: Iscrizioni di Elementor

en: Elementor template shortcode for template %s
it: Lo shortcode del template di Elementor per il template %s

en: Elevate your designs and unlock the full power of the Atomic Editor. Gain access to dozens of Pro widgets, Website Templates, Theme Builder, Pop Ups, Forms, reusable Components, and WooCommerce building capabilities.
it: Migliora i tuoi progetti e sfrutta appieno tutte le potenzialità di Atomic Editor. Accedi a decine di widget Pro, website template, Theme Builder, pop-up, moduli, componenti riutilizzabili e funzionalità di creazione per WooCommerce.

en: Email Address
it: Indirizzo Email

en: Email sent successfully
it: L'email è stata inviata con successo

en: Email with attachment
it: Email con un allegato

en: Email with both
it: Email con entrambi

en: Email with link
it: Email con un link

en: Embed your saved elements.
it: Incorporare gli elementi salvati.

en: Embedded OpenType, Used by IE6-IE9 Browsers
it: OpenType incorporato, utilizzato dai browser IE6-IE9

en: Empty Cart Message Color
it: Colore messaggio del carrello vuoto

en: Empty Items
it: Elementi vuoti

en: Empty Star Color
it: Colore Stella vuota

en: Empty attribute names aren't valid and won't render on the page.
it: I nomi degli attributi vuoti non sono validi e non verranno renderizzati nella pagina.

en: Enable
it: Abilita

en: Enable Elementor Notes notifications
it: Attiva le notifiche di Elementor Note

en: End
it: Fine

en: End (after)
it: Fine (dopo)

en: End Date
it: Data di fine

en: End Point
it: Punto Finale

en: Enhanced interactions with replay support. Note: This feature requires both the "Atomic Widgets" and "Interactions" experiments to be enabled.
it: Interazioni migliorate con supporto alla riproduzione. Nota: questa funzione richiede che siano abilitati sia l'esperimento "Widget atomici" sia quello "Interazioni".

en: Enjoy Creative Freedom %s with Custom Code
it: Libera la tua creatività %s con il codice personalizzato

en: Ensure form submission emails reach the inbox and track delivery with built-in logs. Site Mailer is included in your ONE subscription.
it: Assicurati che le email di invio dei moduli arrivino nella casella di posta in arrivo e monitora la consegna con i registri integrati. Site Mailer è incluso nel tuo abbonamento ONE. Attivalo per continuare.

en: Ensure form submission emails reach the inbox and track delivery with built-in logs. Site Mailer is included in your ONE subscription. Activate it to continue.
it: Assicurati che le email di invio dei moduli arrivino nella casella di posta in arrivo e monitora la consegna con i registri integrati. Site Mailer è incluso nel tuo abbonamento ONE. Attivalo per continuare.

en: Ensure your site’s emails reach the inbox every time. Site Mailer is included in your ONE subscription. Activate it to continue.
it: Assicurati che le email dal tuo sito arrivino sempre nella casella di posta in arrivo. Site Mailer è incluso nel tuo abbonamento ONE. Attivalo per continuare.

en: Enter Font Family
it: Inserisci la famiglia del Font

en: Enter Icon Set Name
it: Inserire il nome del set di icone

en: Enter Your %1$sFont Awesome Pro Kit ID%2$s.
it: Inserisci il tuo ID %1$sFont Awesome Pro Kit%2$s.

en: Enter Your %1$sTypeKit Project ID%2$s.
it: Immettere l'ID progetto %1$sTypeKit%2$s.

en: Enter a value
it: Inserisci un valore

en: Enter checkbox group name
it: Inserisci il nome del gruppo del checkbox

en: Enter choice value
it: Inserisci il valore della scelta

en: Enter coupon code
it: Inserisci un codice sconto

en: Enter each option in a separate line. To differentiate between label and value, separate them with a pipe char ("|"). For example: First Name|f_name
it: Inserisci ciascuna opzione in una riga separata. Per distinguere tra etichetta e valore, separali con una pipe char ("|"). Ad esempio: Nome | f_nome

en: Enter each word in a separate line
it: Immettere ogni parola in una riga separata

en: Enter key
it: Inserisci la chiave

en: Enter radio button group name
it: Inserisci il nome del gruppo per il radio button

en: Enter text
it: Inserisci il testo

en: Enter the allowed file types, separated by a comma (jpg, gif, pdf, etc).
it: Inserisci i tipi di file consentiti, separati da una virgola (jpg, gif, pdf, ecc.).

en: Enter the integration URL (like Zapier) that will receive the form's submitted data.
it: Immettere l'URL di integrazione (come Zapier) che riceverà i dati del modulo inviato.

en: Enter the webhook URL that will receive the form's submitted data.
it: Inserisci l'URL slack webhook che riceverà i dati inviati dal modulo.

en: Enter value
it: Inserisci un valore

en: Enter your Live secret key %1$slink%2$s.
it: Inserisci la chiave segreta live %1$slink%2$s.

en: Enter your URL
it: Inserisci il tuo URL

en: Enter your description
it: Inserisci la tua descrizione

en: Enter your email
it: Inserisci la tua email

en: Enter your headline
it: Inserisci il titolo

en: Enter your image caption
it: Inserisci didascalia dell'immagine

en: Enter your license key here, to activate Elementor Pro, and get feature updates, premium support and unlimited access to the template library.
it: Immettere qui il codice di licenza, attivare Elementor Pro e ottenere aggiornamenti delle funzionalità, supporto premium e accesso illimitato alla libreria dei template.

en: Enter your link
it: Inserisci il tuo link

en: Enter your number
it: Inserisci il tuo numero

en: Enter your quote
it: Inserisci la tua citazione

en: Enter your test secret key %1$slink%2$s.
it: Inserisci la chiave segreta di prova %1$slink%2$s.

en: Enter your text here
it: Inserisci il tuo testo qui

en: Enter your title
it: Immetti il titolo

en: Enter your username
it: Inserisci il tuo nome utente

en: Enter your video link
it: Inserisci il link del tuo video

en: Entering the Theme Builder through WP Dashboard > Templates > Theme Builder opens the New theme builder by default. But don’t worry, you can always view the WP styled version of the screen with a simple click of a button.
it: L'accesso a Theme Builder tramite Pannello WP > Template > Theme Builder apre il Nuovo generatore di temi per impostazione predefinita. Ma non preoccuparti, puoi sempre visualizzare la versione in stile WP dello schermo con un semplice clic di un pulsante.

en: Entire Page
it: Pagina intera

en: Entire Shop
it: Intero negozio

en: Entire site
it: Tutto il sito

en: Entrance
it: Ingresso

en: Entrance Animation
it: Ingresso animazione

en: Equal Height
it: Stessa altezza

en: Equal height
it: Stessa altezza

en: Error 404
it: Errore 404

en: Error Message
it: Messaggio di Errore

en: Error Message Color
it: Colore messaggio Errore

en: Error Notices
it: Avvisi di errore

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
it: Si è verificato un errore, la versione selezionata non è valida. Prova a selezionare una versione diversa.

en: Error while saving conditions.
it: Errore durante il salvataggio delle condizioni.

en: Error!
it: Errore!

en: Error:
it: Errore:

en: Events
it: Eventi

en: Evergreen Timer
it: Timer sempre attivo

en: Excerpt
it: Riassunto

en: Excerpt Length
it: Lunghezza Estratto

en: Exclude
it: Escludi

en: Exclude By
it: Escludi da

en: Existing instances on your pages will remain functional. You will no longer find this component in your list.
it: Le istanze già presenti nelle tue pagine continueranno a funzionare. Questo componente non sarà più presente nell'elenco.

en: Exit
it: Esci

en: Exit Animation
it: Animazione in uscita

en: Exit component editing mode
it: Esci dalla modalità di modifica dei componenti

en: Expand
it: Espandi

en: Expand %1$s
it: Espandi %1$s

en: Expand Icon
it: Icona Espandi

en: Experiencing email deliverability issues? Get your emails delivered with Site Mailer.
it: Ci sono problemi di recapito delle email? Spedisci le email con Site Mailer.

en: Expired
it: Scaduta

en: Explore our resources
it: Dai un'occhiata alle nostre risorse

en: Export
it: Esporta

en: Export All to CSV
it: Esporta tutto in formato CSV

en: Export Filtered to CSV
it: Esporta i dati filtrati in formato CSV

en: Export Selected to CSV
it: Esporta i dati selezionati in formato CSV

en: External Links
it: Link Esterno

en: External URL
it: URL esterno

en: Extra Large
it: Molto Grande

en: Extra Small
it: Molto Piccolo

en: Facebook App ID is not valid
it: ID applicazione Facebook non valido

en: Facebook Button
it: Pulsante Facebook

en: Facebook Comments
it: Commenti su Facebook

en: Facebook Page
it: Pagina Facebook

en: Facebook SDK lets you connect to your %1$sdedicated application%2$s so you can track the Facebook Widgets analytics on your site.
it: L'SDK di Facebook ti consente di connetterti alla tua %1$sapplicazione dedicata%2$s in modo da poter tenere traccia dell'analisi dei widget di Facebook sul tuo sito.

en: Facebook page embedding is exclusively available for the web, mobile devices are not supported. %1$sLearn more%2$s
it: L'incorporazione dei post di Facebook è disponibile esclusivamente per il web, i dispositivi mobili non sono supportati. %1$sApprofondisci%2$s

en: Facebook post embedding is exclusively available for the web, mobile devices are not supported. %1$sLearn more%2$s
it: L'incorporazione dei post di Facebook è disponibile esclusivamente per il web, i dispositivi mobili non sono supportati. %1$sApprofondisci%2$s

en: Faces
it: Volti

en: Fade
it: Sfuma

en: Fade By Direction
it: Dissolvenza per direzione

en: Fade Grow
it: Dissolvenza grow

en: Fade In
it: Dissolvenza in entrata

en: Fade In/Out
it: Dissolvenza in/out

en: Fade Out
it: Dissolvenza in uscita

en: Fade Out Right
it: Dissolvenza in uscita verso destra

en: Fade in
it: Dissolvenza

en: Failed to create component. Please try again.
it: Non è stato possibile creare il componente. Riprova.

en: Failed to save submission to database
it: Non è stato possibile salvare l'invio nel database

en: Failed to send email
it: Non è stato possibile inviare l'email

en: Failed to write file to disk.
it: Impossibile scrivere il file su disco.

en: Failed to write the file to disk.
it: Non è stato possibile scrivere il file su disco.

en: Fast
it: Veloce

en: Featured
it: In evidenza

en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: Featured Image Data
it: Dati Immagine in Evidenza

en: Features
it: Caratteristiche

en: Field
it: Campo

en: Field Mapping
it: Mappatura campo

en: Fields
it: Campi

en: File Field
it: Campo File

en: File URL
it: URL File

en: File Upload
it: Upload di file

en: File is too large. Maximum size is %d MB.
it: Il file è troppo grande. La dimensione massima è di %d MB.

en: Filter Bar
it: Barra Filtro

en: Filter By
it: Filtra per

en: Filter Logic
it: Logica del filtro

en: Filter by Page
it: Filtra per pagina

en: Filter by date
it: Filtra per data

en: Filter by depth
it: Filtra per profondità

en: Filter by form
it: Filtra per modulo

en: Find the plan that matches your needs and enjoy Pro widgets, templates, and support for a whole year.
it: Trova il piano che soddisfa le tue esigenze e goditi i widget, i template e il supporto Pro per un anno intero.

en: First Item
it: Primo elemento

en: First Item Title
it: Titolo del primo elemento

en: First Name
it: Nome

en: First item on the list
it: Primo elemento della lista

en: Fit To Content
it: Adatta al contenuto

en: Fit To Screen
it: Pieno schermo

en: Fixed
it: Fisso

en: Flip Direction
it: Direzione Flip

en: Flip Effect
it: Effetto flip

en: Floating Bar
it: Barra fluttuante

en: Floating Bars
it: Barre fluttuanti

en: Floating Button
it: Pulsante fluttuante

en: Floating Buttons
it: Pulsanti fluttuanti

en: Floating Element
it: Elemento fluttuante

en: Floating Elements
it: Elementi fluttuanti

en: Font %s was not found.
it: Il font %s non è stato trovato.

en: Font Awesome - Brands Pro
it: Font Awesome - Marche Pro

en: Font Awesome, the web's most popular icon set and toolkit, Pro Integration
it: Font Awesome, il set di icone e il toolkit più popolare del web, Integrazione Pro

en: Font Family
it: Famiglia di font

en: Font Size
it: Dimensione Carattere

en: Font Types
it: Tipi di Font

en: Font draft updated.
it: Bozza Font aggiornata.

en: Font restored to revision from %s
it: Font ripristinato alla revisione da %s

en: Font saved.
it: Font salvato.

en: Font submitted.
it: Font inviato.

[ctx: Font type singular name]
en: Font Type
it: Tipo Font

[ctx: Font type taxonomy general name]
en: Font Types
it: Tipi di Font

en: Font updated.
it: Font aggiornato.

en: Fonts
it: Font

en: Fonts Families Found in project. Please note that typekit takes a few minutes to sync once you publish or update a project.
it: Famiglie di caratteri trovati nel progetto. Tieni presente che typekit richiede alcuni minuti per la sincronizzazione una volta pubblicato o aggiornato un progetto.

en: Footers
it: Footer

en: For example, choose 'Entire Site' to display the code snippet across your site.
it: Ad esempio, scegli "Intero sito" per visualizzare lo snippet di codice in tutto il tuo sito.

en: For example, choose 'Entire Site' to display the template across your site.
it: Ad esempio, scegliete "Intero sito" per visualizzare il template sul vostro sito.

en: For multiple Loop Widgets on the same page, toggle this on to control the pagination for each individually. Note: It affects the page's URL structure.
it: Per più widget Loop nella stessa pagina, attiva questa opzione per controllare la paginazione di ciascuno di essi. Nota: influisce sulla struttura dell'URL della pagina.

en: For multiple Posts Widgets on the same page, toggle this on to control the pagination for each individually. Note: It affects the page's URL structure.
it: Per i widget che mostrano molti articoli nella stessa pagina, attiva questa opzione per controllare la paginazione di ciascuno di essi. Nota: influisce sulla struttura dell'URL della pagina.

en: For this widget to work, you need to set your Stripe API keys in the %1$sIntegrations Settings%2$s.
it: Affinché questo widget funzioni, è necessario impostare le chiavi API di Stripe nelle Impostazioni delle %1$sIntegrazioni%2$s.

en: For visitors from the EU, Facebook widgets will only work for site visitors if they have logged into Facebook and consented to cookies. %1$sLearn more%2$s
it: Per i visitatori dell'UE, i widget di Facebook funzioneranno solo per i visitatori del sito se hanno effettuato l'accesso a Facebook e acconsentito ai cookie. %1$s Per saperne di più%2$s

en: Form
it: Modulo

en: Form Data
it: Dati del modulo

en: Form Error
it: Errore nel modulo

en: Form Fields
it: Campi modulo

en: Form ID
it: ID Modulo

en: Form Items
it: Modulo voci

en: Form Name
it: Nome del Modulo

en: Form Name (ID)
it: Nome del modulo (ID)

en: Form Submissions
it: Invii del modulo

en: Form Validation
it: Validazione del modulo

en: Form element not found
it: L'elemento del modulo non è stato trovato

en: Form:
it: Modulo:

en: Format
it: Formato

en: Forms
it: Moduli

en: Fraction
it: Frazione

en: Fractional Part
it: Parte frazionaria

en: Framed
it: Incorniciato

en: Friday
it: Venerdì

en: From
it: Da

en: From Email
it: Da Email

en: From Name
it: Da Nome

en: From URL
it: Da un URL

en: Front
it: Davanti

en: Front page
it: Pagina principale

en: Full Content
it: Contenuto completo

en: Full Post
it: Articolo completo

en: Full Screen
it: Schermo intero

en: Full Width
it: Larghezza piena

en: Galleries
it: Gallerie

en: Gallery
it: Galleria

en: Gallery Field
it: Campo Galleria

en: Gallery filter
it: Filtro della galleria

en: Gap
it: Spaziatura

en: Gap between columns
it: Spazio tra le colonne

en: Gap between input and button
it: Spazio tra il campo della ricerca e il pulsante

en: Gap between rows
it: Spazio tra le righe

en: Gap between slides
it: Spazio tra le slide

en: Gap between text and icon
it: Spazio tra il testo e l'icona

en: Gateway not connected. Contact seller
it: Il gateway non è collegato. Contatta il venditore

en: General
it: Generale

en: General Text
it: Testo generale

en: Get Advanced Features
it: Ottenere funzioni avanzate

en: Get Healthy
it: Rimanere in salute

en: Get Popup Builder
it: Ottieni Popup Builder

en: Get Project ID
it: Ottieni l'ID del progetto

en: Get Video Data
it: Ottieni dati video

en: Get Your Emails Delivered With Site Mailer
it: Fai in modo che le tue email siano recapitate con Site Mailer

en: Get in touch
it: Contatti

en: Get more advanced features
it: Ottieni funzioni più avanzate

en: Get your emails delivered with Site Mailer
it: Fai in modo che le tue email siano consegnate con Site Mailer

en: Gift Tag
it: Tag del regalo

en: Give access to Notes
it: Permetti l'accesso a Note

en: Give your Query a custom unique id to allow server side filtering
it: Assegna alla query un ID univoco personalizzato per consentire il filtraggio lato server

en: Global
it: Globale

en: Global Widget
it: Widget Globale

en: Global Widgets
it: Widget globali

en: Go Back
it: Indietro

en: Go Pro
it: Passa a Pro

en: Go Pro now
it: Vai a Pro ora

en: Go To Dashboard
it: Vai alla bacheca

en: Go to WP Dashboard
it: Vai alla bacheca di WP

en: Go to slide 1
it: Vai alla slide 1

en: Go to slide 2
it: Vai alla slide 2

en: Go to slide 3
it: Vai alla slide 3

en: Go to the %1$sMenus screen%2$s to create one.
it: Vai alla schermata %1$sMenu%2$s per crearne uno.

en: Go to the %1$sMenus screen%2$s to manage your menus.
it: Vai alla schermata %1$sMenu%2$s per gestire i tuoi menu.

en: Google Calendar
it: Calendario Google

en: Got it
it: Capito

en: Gradient
it: Gradiente

en: Graphic Element
it: Elemento grafico

en: Greater than or equal
it: Maggiore o uguale

en: Greeting
it: Saluto

en: Grid
it: Griglia

en: Groove
it: Scanalatura

en: Group
it: Gruppo

en: Group ID or component ID is missing
it: Manca l'ID del gruppo o l'ID del componente

en: Group Name
it: Nome del gruppo

en: Group actions
it: Azioni sui gruppi

en: Group name
it: Nome del gruppo

en: Group name already exists
it: Questo nome del gruppo esiste già

en: Group name is required
it: Il nome del gruppo è obbligatorio

en: Group your content by type, topic, or any structure you choose.
it: Raggruppa i tuoi contenuti per tipo, argomento o qualsiasi struttura tu scelga.

en: Groups
it: Gruppi

en: HTML Field
it: Campo HTML

en: HTML Tag
it: Tag HTML

en: HTTP Error
it: Errore HTTP

en: Have a coupon?
it: Hai un coupon?

en: Head Shake
it: Scuotere

en: Headers
it: Header

en: Heading
it: Titolo

en: Headline
it: Titolo

en: Headline Spacing
it: Spazio del titolo

en: Heads up! You are using a free trial. Want to enjoy Pro widgets & templates for a whole year?
it: Testa alta! Stai utilizzando una prova gratuita. Vuoi goderti i widget e i template Pro per un anno intero?

en: Healthful Resources
it: Risorse per mantenerti in forma

en: Height
it: Altezza

en: Here's a link
it: Ecco un link

en: Here's where you can customize how notices form WooCommerce will appear for your customers
it: Ecco dove puoi personalizzare il modo in cui gli avvisi di WooCommerce appariranno per i tuoi clienti

en: Hidden
it: Nascosto

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide Empty
it: Nascondi vuoti

en: Hide for logged in users
it: Nascondi per gli utenti registrati

en: Hierarchical View
it: Vista gerarchica

en: Highlight Lines
it: Evidenzia linee

en: Highlighted Shape
it: Forma in evidenza

en: Highlighted Text
it: Testo Evidenziato

en: Home page
it: Homepage

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Horizontal Orientation
it: Orientamento orizzontale

en: Horizontal Padding
it: Spaziatura orizzontale

en: Horizontal Position
it: Posizione orizzontale

en: Horizontal Scroll
it: Scroll orizzontale

en: Hours
it: Ore

en: Hover Animation
it: Animazione al passaggio del mouse

en: Hover Area
it: Area al passaggio del mouse

en: Hover Effect
it: Effetto Hover

en: Hover Effects
it: Effetti Hover

en: Hover animation
it: Animazione hover

en: Hover over the date next to the comment, and copy its link address.
it: Sposta il mouse sopra la data accanto al commento e copia l'indirizzo di collegamento.

en: Hover over the date next to the post, and copy its link address.
it: Sposta il mouse sopra la data accanto all'articolo e copia l'indirizzo di collegamento.

en: Hover over the date next to the video, and copy its link address.
it: Sposta il mouse sopra la data accanto al video e copia l'indirizzo di collegamento.

en: Human Readable
it: Leggibile dagli umani

en: I combine my love of food and storytelling to create beautiful photos.
it: Unisco il mio amore per il cibo e la narrazione per creare bellissime foto.

en: I have read and agree to the website
it: Ho letto e accetto il sito web

en: Icon
it: Icona

en: Icon & Text
it: Icona e testo

en: Icon Color
it: Colore dell'icona

en: Icon Padding
it: Spaziatura Icona

en: Icon Position
it: Posizione dell'icona

en: Icon Rotate
it: Rotazione icona

en: Icon Set
it: Set icone

en: Icon Set draft updated.
it: Set di icone aggiornato.

en: Icon Set restored to revision from %s
it: Set di icone ripristinato alla revisione da %s

en: Icon Set saved.
it: Set Icona salvato.

en: Icon Set submitted.
it: Set di icone creato.

en: Icon Set updated.
it: Set Icona aggiornato.

en: Icon Size
it: Dimensione icona

en: Icon Spacing
it: Spaziatura dell'icona

en: Icons
it: Icone

en: Icons Count
it: Conteggio delle icone

en: Identity
it: Identità

en: If the user has seen another popup on the page hide this popup
it: Se l'utente ha visto un altro popup nella pagina nascondi questo popup

en: If you are using the Facebook Comments Widget, you can add moderating options through your application. Note that this option will not work on local sites and on domains that don't have public access.
it: Se utilizzi il widget di commenti Facebook, puoi aggiungere opzioni di moderazione tramite l'applicazione. Tieni presente che questa opzione non funzionerà nei siti locali e nei domini che non hanno accesso pubblico.

en: If you don't yet have a license key, %1$sget Elementor Pro now%2$s.
it: Se non hai ancora una chiave di licenza, %1$sottieni Elementor Pro ora%2$s.

en: If you have a coupon code, please apply it below.
it: Se disponi di un codice promozionale, inseriscilo di seguito.

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
it: Se hai effettuato acquisti da noi in passato, inserisci i dati nelle caselle sottostanti. Se sei un nuovo cliente, procedi alla registrazione.

en: If you want to ensure your subscription renews on the same plan, we recommend enabling auto-renew in your subscription details.
it: Se desideri assicurarti che il tuo abbonamento venga rinnovato con lo stesso piano, ti consigliamo di attivare il rinnovo automatico nelle impostazioni dell'abbonamento.

en: If your snippet includes jQuery, this will ensure it will work for all visitors. It may have a minor impact on loading speed.
it: Se il tuo snippet include jQuery, questo assicurerà che funzionerà per tutti i visitatori. Può avere un impatto minore sulla velocità di caricamento.

en: If you’d like a different style for a specific category, it’s easy to create a separate archive template whose condition is to only display when users are viewing that category’s list of posts.
it: Se desideri uno stile diverso per una categoria specifica, è facile creare un template di archivio separato la cui condizione è quella di visualizzare solo quando gli utenti visualizzano l'elenco di articoli di tale categoria.

en: Ignore Sticky Posts
it: Ignora gli articoli in evidenza

en: Image
it: Immagine

en: Image Above
it: Immagine sopra

en: Image Border
it: Bordo immagine

en: Image Caption
it: Didascalia dell'immagine

en: Image Field
it: Campo Immagine

en: Image Fit
it: Adattamento immagine

en: Image Inline
it: Immagine in linea

en: Image Left
it: Immagine a sinistra

en: Image Overlay
it: Immagine sovrapposta

en: Image Position
it: Posizione immagine

en: Image Ratio
it: Rapporto immagine

en: Image Resolution
it: Risoluzione immagine

en: Image Right
it: Immagine a destra

en: Image Size
it: Dimensione immagine

en: Image Spacing
it: Spaziatura immagine

en: Image Stacked
it: Immagine impilata

en: Image Title
it: Titolo dell'immagine

en: Image Width
it: Larghezza Immagine

en: Import Template To Your Library
it: Importa il template nella tua libreria

en: Import template
it: Importare il modello

en: Imported template part
it: Parte del template importata

en: In
it: Dentro

en: In Categories
it: Nelle categorie

en: In Tags
it: Nei tag

en: In child %s
it: Nel figlio %s

en: In order to open a popup on selector click, please set your Popup Conditions
it: Per aprire un popup al clic del selettore, imposta le tue condizioni del Popup

en: In same Term
it: Nello stesso periodo

en: Inactive
it: Inattivo

en: Include
it: Includere

en: Include By
it: Includi da

en: Include Context
it: Includi contenuto

en: Incompatible archive
it: Archivio incompatibile

en: Increase engagement and conversion with Elementor’s marketing features including Forms, and Popups.
it: Aumenta il coinvolgimento e la conversione con le funzioni di marketing di Elementor, tra cui i moduli e i popup.

en: Indent
it: Rientro

en: Indicate Watched
it: Indica Guardato

en: Indicates whether next post must be within the same taxonomy term as the current post, this lets you set a taxonomy per each post type
it: Indica se l'articolo successivo deve rientrare nello stesso termine di tassonomia di quello corrente, questo ti consente di impostare una tassonomia per ogni tipo di articolo

en: Individual Pagination
it: Paginazione individuale

en: Infinite Loop
it: Ciclo infinito

en: Infinite Scroll
it: Scorrimento infinito

en: Infinite scroll
it: Scorrimento infinito

en: Infinite scroll is inactive while editing. Preview your page to see it in action.
it: Lo scorrimento (scroll) infinito è inattivo quando stai modificando. Per vederlo in azione, visualizza l'anteprima della pagina.

en: Info Box
it: Box informazionI

en: Info Button
it: Pulsante Info

en: Info Button Box
it: Box del pulsante Info

en: Info Links
it: Link alle informazioni

en: Info Notices
it: Info Avvisi

en: Inline
it: In linea

en: Inline List
it: Lista in Linea

en: Inline Message Color
it: Colore messaggio in linea

en: Input Size
it: Dimensione Input

en: Input placeholder
it: Segnaposto dell'input

en: Insert the API keys provided in the stripe admin dashboard to start collecting payments on your website using Stripe.
it: Inserisci le chiavi API fornite nella dashboard di amministrazione di Stripe per iniziare a raccogliere i pagamenti sul sito utilizzando Stripe.

en: Inside
it: Interno

en: Install Angie
it: Installa Angie

en: Install Angie to build components
it: Installa Angie per creare nuovi componenti

en: Install Manually
it: Installa manualmente

en: Install Now
it: Installalo ora

en: Install and activate the Elementor plugin to access all the Pro features.
it: Installa e attiva il plugin Elementor per accedere a tutte le funzionalità Pro.

en: Install now
it: Installa ora

en: Install once to start building directly inside the editor.
it: Installalo una volta per iniziare a creare direttamente dall'Editor.

en: Installation failed
it: L'installazione non è riuscita

en: Installing…
it: Installazione in corso…

en: Instances
it: Istanze

en: Integrate your favorite marketing software
it: Integra il tuo software di marketing preferito

en: Integration requires an email field
it: L'integrazione richiede un campo e-mail

en: Integrations
it: Integrazioni

en: Interactions
it: Interazioni

en: Interactive
it: Interattivo

en: Internal Links
it: Link Interno

en: Internal URL
it: URL interno

en: Invalid Form
it: Modulo non valido

en: Invalid Form.
it: Modulo non valido.

en: Invalid SVG Format, file not uploaded for security reasons
it: Formato SVG non valido, file non caricato per motivi di sicurezza

en: Invalid Setup
it: Set-up non valido

en: Invalid action type: %s
it: Tipo di azione non valido: %s

en: Invalid email address: %s
it: Indirizzo email non valido: %s

en: Invalid form, reCAPTCHA validation failed.
it: Il modulo non è valido, la convalida reCAPTCHA non è andata a buon fine

en: Invalid post type.
it: Tipo di contenuto non valido.

en: Invert
it: Inverti

en: Is
it: È

en: Is After
it: È dopo

en: Is Before
it: È prima

en: Is Empty
it: È vuoto

en: Is Not
it: Non è

en: Is not Empty
it: Non è vuoto

en: Is on or after
it: È on o dopo

en: Is on or before
it: È on o prima

en: It seems we can’t find what you’re looking for.
it: Sembra che quello che stai cercando non ci sia.

en: It will only appear on your website when all the conditions are met.
it: Apparirà sul sito solo quando tutte le condizioni saranno soddisfatte.

en: Italic
it: Corsivo

en: Item
it: Elemento

en: Item #%d
it: Elemento #%d

en: Item #1
it: Elemento #1

en: Item #2
it: Elemento #2

en: Item #3
it: Elemento #3

en: Item Alignment
it: Allineamento dell'elemento

en: Item Gap
it: Divario Elemento

en: Item Layout
it: Layout dell'elemento

en: Item Name
it: Nome elemento

en: Item Overlay
it: Sovrapposizione Elemento

en: Item Position
it: Posizione elemento

en: Item Ratio
it: Rapporto Elemento

en: Item Title
it: Titolo elemento

en: Items
it: Elementi

en: Items Indicator
it: Indicatore Elementi

en: Items Per Page
it: Elementi per pagina

en: Justified
it: Giustificato

en: Justify
it: Giustifica

en: Keep Your Website’s Shine On
it: Fai brillare il tuo sito

en: Keep in mind: Certain cache plugins can conflict with your display conditions.
it: Fai attenzione: alcuni plugin di cache possono entrare in conflitto con le condizioni di visualizzazione.

en: Keep your site's visitors happy when they get lost by displaying your recent posts, a search bar, or any information that might help the user find what they were looking for.
it: Aiuta i visitatori del tuo sito quando si perdono visualizzando i tuoi articoli recenti. Inserisci una barra di ricerca o qualsiasi informazione che possa aiutare l'utente a trovare ciò che stava cercando.

en: Keep your website secure and compatible by updating your Elementor Pro website to the latest version.
it: Mantieni il sito web sicuro e compatibile aggiornando Elementor Pro alla versione più recente.

en: Ken Burns Effect
it: Effetto Ken Burns

en: Key
it: Chiave

en: Kit ID
it: ID Kit

en: Label
it: Etichetta

en: Label Position
it: Posizione Etichetta

en: Label text
it: Testo dell'etichetta

en: Labels
it: Etichette

en: Language
it: Lingua

en: Large
it: Grande

en: Last 30 days
it: Ultimi 30 giorni

en: Last 7 days
it: Ultimi 7 giorni

en: Last Modified
it: Ultima modifica

en: Last Name
it: Cognome

en: Latest Order
it: Ultimo ordine

en: Latest Products
it: Ultimi Prodotti

en: Learn More
it: Approfondisci

en: Learn more
it: Scopri di più

en: Learn more about adding custom code
it: Ulteriori informazioni sull'aggiunta di codice personalizzato

en: Leave a Note
it: Lascia una nota

en: Left
it: Sinistra

en: Less than or equal
it: Minore o uguale

en: Level
it: Livello

en: Leverage Elementor AI to instantly generate Custom Code for Elementor
it: Sfrutta Elementor AI per generare istantaneamente codice personalizzato per Elementor

en: License
it: Licenza

en: License Mismatch
it: La licenza non corrisponde

en: License Settings
it: Impostazioni della licenza

en: License has been activated successfully.
it: La licenza è stata attivata con successo.

en: License key is missing.
it: Chiave di licenza mancante.

en: Light
it: Leggero

en: Line Numbers
it: Numeri di riga

en: Link Color
it: Colore del link

en: Link Text
it: Testo del link

en: Link Type
it: Tipo di link

en: Link for the Author Name and Image
it: Collegamento per il nome e l'immagine dell'autore

en: Link to media
it: Collegamento ai media

en: Linked to Global
it: Collegato a Globale

en: Links
it: Link

en: Links Color
it: Colori Link

en: Links Hover Color
it: Colore collegamenti Hover

en: List
it: Elenco

en: List Item
it: Lista Elementi

en: List Item #1
it: Lista Elementi #1

en: List Item #2
it: Lista Elementi #2

en: List Item #3
it: Lista Elementi #3

en: List Items
it: Elenco Elementi

en: Live Results
it: Risultati live

en: Live Secret key
it: Chiave segreta live

en: Load More
it: Carica altro

en: Load Type
it: Tipo di caricamento

en: Load on Click
it: Carica al click del mouse

en: Loader Color
it: Colore caricatore

en: Loading
it: Caricamento

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Location
it: Posizione

en: Location '%s' is not a core location.
it: La locazione '%s' non è in una posizione nel core.

en: Location Settings
it: Impostazioni del luogo

en: Log In
it: Accedi

en: Log in to %1$syour account%2$s to get your license key.
it: Accedi a %1$sil tuo account%2$s per ottenere la tua chiave di licenza.

en: Logged In
it: Connesso

en: Logged Out
it: Disconnesso

en: Logged in Message
it: Messaggio Loggati

en: Logical Combination
it: Combinazione logica

en: Login
it: Accedi

en: Login Button
it: Pulsante di login

en: Login Messages
it: Messaggi Login

en: Login Status
it: Status del login

en: Login form
it: Modulo per il login

en: Logout
it: Esci

en: Looks like you are using WooCommerce, while your theme does not support it. Please consider switching themes.
it: Sembra che tu stia utilizzando WooCommerce, mentre il tuo tema non lo supporta. Si prega di considerare il cambio del tema.

en: Loop
it: Ciclico

en: Loop Carousel
it: Carosello Loop

en: Loop Carousel starts with a template.
it: Il carosello Loop inizia con un template.

en: Loop Grid
it: Griglia Loop

en: Loop Grid starts with a template.
it: La griglia Loop inizia con un template.

en: Loop Item
it: Elemento Loop

en: Loop Items
it: Elementi Loop

en: Lost your password?
it: Hai perso la password?

en: MailChimp
it: Mailchimp

en: MailPoet
it: Mailpoet

en: Main
it: Principale

en: Main Menu
it: Menu Principale

en: Make instances flexible while keeping design synced.
it: Rendi le istanze flessibili mantenendo sincronizzato il progetto.

en: Make prop overridable
it: Rendi la proprietà sovrascrivibile

en: Make sure emails reach the inbox every time with improved deliverability, detailed email logs, and an easy setup with no need for an SMTP plugin.
it: Assicurati che le email raggiungano sempre la casella di posta elettronica grazie a un migliore sistema di consegna (deliverability), a registri (log) email dettagliati e a un'impostazione semplice che non richiede un plugin SMTP.

en: Make sure your emails reach the inbox every time with Site Mailer.
it: Assicurati che le tue email raggiungano sempre la posta in arrivo con Site Mailer.

en: Make sure your site’s emails reach the inbox every time. Site Mailer is included in your ONE subscription.
it: Assicurati che le email dal tuo sito arrivino sempre nella casella di posta in arrivo. Site Mailer è incluso nel tuo abbonamento ONE.

en: Manage Subscription
it: Gestisci l'abbonamento

en: Manage Your Font Files
it: Gestire i file dei tuoi Font

en: Manage and create all of your custom code here.<br />Organize all of your custom code and incorporate code snippets in your site. Add tracking codes, meta titles, and other scripts. Set display conditions, locations, and priority all from one place.
it: Gestisci e crea tutto il tuo codice personalizzato qui.<br />Organizza tutto il tuo codice personalizzato e incorpora frammenti di codice nel tuo sito. Aggiungi codici di monitoraggio, meta titoli e altri script. Imposta le condizioni di visualizzazione, le posizioni e la priorità da un'unica posizione.

en: Manage and edit every part of your website, including pages, templates, headers, footers, and more.
it: Gestisci e modifica ogni parte del tuo sito web, comprese pagine, template, header, footer e altro ancora.

en: Manage your site’s lightbox settings in the %1$sLightbox panel%2$s.
it: Gestisci le impostazioni delle lightbox del tuo sito nel %1$spannello Lightbox%2$s.

en: Manual Selection
it: Selezione Manuale

en: Many Comment Format
it: Molti formati di commento

en: Margin
it: Margine

en: Mark Color
it: Colore marcatura

en: Mark as Read
it: Segna come letto

en: Mark as Unread
it: Segna come non letto

en: Mark as read
it: Segna come letto

en: Mark as unread
it: Segna con non letto

en: Marker
it: Indicatore

en: Marker View
it: Vista del marcatore

en: Max Height
it: Altezza massima

en: Max Weight
it: Peso massimo

en: Max Width
it: Larghezza Massima

en: Max file size
it: Dimensione massima del file

en: Max files
it: Numero massimo di file

en: Max height
it: Altezza massima

en: Max length
it: Lunchezza massima

en: Max. Date
it: Data massima

en: Max. File Size
it: Dimensione massima del file

en: Max. Files
it: File massimi

en: Max. Value
it: Valore massimo

en: Meal Prep
it: Preparazione dei pasti

en: Media Carousel
it: Carosello Media

en: Media File
it: File media

en: Media format
it: Formato del file media

en: Medium
it: Medio

en: Meet Angie
it: Scopri Angie

en: Meet Our Attributes
it: Incontra i nostri attributi

en: Meet Our Custom CSS
it: Guarda il nostro CSS personalizzato

en: Meet Our Global Widget
it: Guarda il nostro widget globale

en: Meet the new Theme Builder: more intuitive and visual than ever
it: Incontra il nuovo Theme Builder: più intuitivo e visivo che mai

en: Menu Button
it: Pulsante del menu

en: Menu Cart
it: Carrello Menu

en: Menu Icon
it: Icona Menu

en: Menu Items
it: Elementi del menu

en: Menu Name
it: Nome del menu

en: Menu Order
it: Ordinamento Menu

en: Menu Toggle
it: Menu di commutazione

en: Menus
it: Menu

en: Merchant Account
it: Account del Venditore

en: Message
it: Messaggio

en: Message Notices
it: Avvisi sui messaggi

en: Messages
it: Messaggi

en: Meta Border Color
it: Colore bordo Meta

en: Meta Data
it: Metadati

en: Meta Key
it: Chiave Meta

en: Metadata
it: Metadati

en: Middle
it: Centrale

en: Min Height
it: Altezza min

en: Min Weight
it: Peso minimo

en: Min Width
it: Larghezza minima

en: Min length
it: Lunghezza minima

en: Min. Date
it: Data minima

en: Min. Value
it: Valore minimo

en: Mini Cart
it: Mini carrello

en: Mini Cart Template
it: Template mini carrello

en: Minimal
it: Minimale

en: Minimize Box
it: Minimizza box

en: Minimized On
it: Minimizzato su

en: Minimum number of comments: 5
it: Il numero minimo di commenti da visualizzare è 5

en: Minimum search characters
it: Numero minimo di caratteri per la ricerca

en: Minutes
it: Minuti

en: Mismatch
it: Mancata corrispondenza

en: Missing
it: Mancante

en: Missing a temporary folder.
it: Manca una cartella temporanea.

en: Mobile Bar
it: Barra per dispositivi mobili

en: Mobile Dropdown
it: Menu a discesa

en: Monday
it: Lunedì

en: Month
it: Mese

en: Month: %s
it: Mese: %s

en: Monthly
it: Mensile

en: Months
it: Mesi

en: Motion Effects
it: Effetti di movimento

en: Mouse Effects
it: Effetti del mouse

en: Mouse Track
it: Traccia del mouse

en: Move Item To Trash
it: Sposta nel cestino

en: Move X
it: Sposta X

en: Move Y
it: Sposta Y

en: Move Z
it: Sposta Z

en: Move to Trash
it: Sposta nel cestino

en: Multi Chat
it: Chat multipla

en: Multiple
it: Multipla

en: Multiple Files
it: File Multipli

en: Multiple Selection
it: Selezione multipla

en: Multiple files
it: Più file

en: Multiple selections
it: Selezioni multiple

en: My Account
it: Il Mio Account

en: Name
it: Nome

en: Names can only use letters, numbers, dashes (-) and underscores (_).
it: I nomi possono contenere solo lettere, numeri, trattini alti (-) e trattini bassi (_).

en: Native HTML5
it: Nativo HTML5

en: Navigation
it: Navigazione

en: Need help?
it: Ti serve aiuto?

en: Nested Spinners
it: Spinner nidificati

en: Never lose another submission! Using "Actions After Submit" you can now choose to save all submissions to an internal database.
it: Non perdere mai più un'altra iscrizione! Utilizzando "Azioni dopo l'invio" è ora possibile scegliere di salvare tutte le iscrizioni in un database interno.

en: New
it: Nuovo

en: New Font
it: Nuovo Font

en: New Font Type Name
it: Nome nuovo tipo Font

en: New Form
it: Nuovo modulo

en: New Gallery
it: Nuova Galleria

en: New Icon Set
it: Nuovo set di icone

en: New code
it: Nuovo codice

en: New mention in Note #%1$s on %2$s - %3$s
it: C'è una nuova menzione nella nota #%1$s su %2$s - %3$s

en: New message from "%s"
it: Nuovo messaggio da "%s"

en: New reply in Note #%1$s on %2$s - %3$s
it: C'è una nuova risposta nella nota #%1$s su %2$s - %3$s

en: Next
it: Successivo

en: Next & Submit Button
it: Pulsante Avanti e Invia

en: Next &raquo;
it: Successivo &raquo;

en: Next Arrow
it: Freccia Successivo

en: Next Button
it: Pulsante Successivo

en: Next Icon
it: Icona successiva

en: Next Label
it: Etichetta Successiva

en: Next Up
it: Avanti

en: Next slide
it: Prossima diapositiva

en: No Comments
it: Nessun commento

en: No Comments Format
it: Nessun formato di commenti

en: No Font Types found.
it: Nessun tipo di Font trovato.

en: No Headings Found Message
it: Messaggio di Non è stato trovato alcun titolo

en: No Label
it: Nessuna etichetta

en: No More Posts Message
it: Messaggio "Non ci sono più articoli"

en: No Rating Reviews
it: Nessuna valutazione

en: No Responses
it: Nessuna risposta

en: No Templates found. Want to create one?
it: Nessun modello trovato. Vuoi crearne uno?

en: No actions configured for this form
it: Non sono state configurate azioni per questo modulo

en: No data
it: Non c'è alcun dato

en: No file was uploaded.
it: Nessun file è stato caricato.

en: No fonts found
it: Nessun font trovato

en: No fonts found in trash
it: Nessun font trovato nel cestino

en: No form actions.
it: Non c'è alcuna azione del modulo.

en: No header, no footer, just Elementor
it: Nessun header, nessun footer, solo Elementor

en: No headings were found on this page.
it: Non sono state trovate intestazioni in questa pagina.

en: No icons found
it: Nessuna icona trovata

en: No icons found in trash
it: Nessuna icona trovata nel cestino

en: No instances
it: Nessuna istanza

en: No more posts message
it: Messaggio "Non ci sono più articoli"

en: No more posts to show
it: Non c'è alcun articolo da mostrare

en: No payment method connected. Contact seller.
it: Nessun metodo di pagamento collegato. Contatta il venditore.

en: No products in the cart.
it: Nessun prodotto nel carrello.

en: No project data was returned.
it: Nessun dato trovato da progetto.

en: No results
it: Nessun risultato

en: No submissions found.
it: Non è stato trovato alcun abbonamento.

en: No taxonomies found
it: Non è stata trovata alcuna tassonomia

en: No taxonomy terms found.
it: Non è stata trovata alcun termine della tassonomia

en: No thanks
it: No grazie

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Not Found
it: Non trovato

en: Not Set
it: Non impostato

en: Note #%1$s resolved on %2$s - %3$s
it: Nota #%1$s chiusa da %2$s - %3$s

en: Note that these layout settings will override settings made in Appearance > Customize
it: Nota che queste impostazioni di layout sovrascrivono le impostazioni effettuate in Aspetto > Personalizza

en: Note:
it: Nota:

en: Note: Because of security reasons, you can ONLY use your current domain here.
it: Nota: a causa di motivi di sicurezza, puoi utilizzare SOLO il tuo dominio corrente qui.

en: Note: By default, only your last order is displayed while editing the orders section. You can see other orders on your live site or in the WooCommerce orders section
it: Nota: per impostazione predefinita, durante la modifica della sezione ordini viene visualizzato solo l'ultimo ordine. Puoi vedere altri ordini sul tuo sito live o nella sezione ordini WooCommerce

en: Note: Changes you make here will also be reflected in the WooCommerce settings on your WP dashboard
it: Nota: le modifiche apportate qui si rifletteranno anche nelle impostazioni di WooCommerce sul pannello di WP

en: Note: Item layout will switch to dropdown on any screen smaller than the selected breakpoint.
it: Nota: il layout dell'elemento diventerà un menu a discesa (dropdown) su qualsiasi schermata più piccola del punto di interruzione selezionato.

en: Note: Item will span across a number of columns.
it: Nota: l'elemento si estende su più colonne.

en: Note: Repeat the alternate template once every chosen number of items.
it: Nota: ripeti il template alternativo per ogni numero di elementi scelto.

en: Note: Scroll menu items if they don’t fit into their parent container.
it: Nota: scorri le voci di menu se non si adattano al contenitore padre.

en: Note: Static Items remain in place when new items are added to grid. Other items appear according to query settings.
it: Nota: gli elementi statici rimangono al loro posto quando vengono aggiunti nuovi elementi alla griglia. Gli altri elementi appaiono in base alle impostazioni della query.

en: Note: The Cross-Sells Query is available when creating a Cart page
it: Nota: la query di vendita incrociata (cross sell) è disponibile quando si crea una pagina Carrello

en: Note: The Masonry option combined with Column Span might cause unexpected results and break the layout.
it: Nota: l'opzione Masonry combinata con l'Intervallo tra i pilastri può causare risultati imprevisti e interrompere il layout.

en: Note: The Related Products Query is available when creating a Single Product template
it: Nota: la query sui prodotti correlati è disponibile quando si crea un template di Prodotto singolo.

en: Note: The Upsells Query is available when creating a Single Product template
it: Nota: la query di upsell è disponibile quando si crea un template di Prodotto singolo.

en: Note: This content cannot be changed due to local regulations.
it: Nota: questo contenuto non può essere modificato a causa delle normative locali.

en: Note: This control will only affect screen sizes Tablet and below
it: Nota: questo controllo ha effetto solo su schermi di dimensioni pari o inferiori a quelli dei tablet.

en: Note: This label and placeholder are taken from the Billing section. You can change it there.
it: Nota: questa etichetta e il segnaposto sono tratti dalla sezione Fatturazione. Puoi cambiarlo lì.

en: Note: This message will appear when no content is loaded in the grid.
it: Nota: questo messaggio appare quando non è stato caricato alcun contenuto nella griglia.

en: Note: To find an order ID, go to the WP dashboard: WooCommerce > Orders
it: Nota: per trovare un ID ordine, vai al pannello di controllo WP: WooCommerce > Ordini

en: Note: You can only track progress relative to Post Content on a single post template.
it: Nota: puoi monitorare i progressi relativi ai contenuti degli articoli solo su un singolo template di articolo.

en: Noted on:
it: Nota su:

en: Notes Panel
it: Pannello delle note

en: Notes Proxy
it: Proxy di Note

en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
it: Note sull’ordine, ad esempio dettagli utili come intolleranze alimentari, percorsi stradali particolari per la consegna oppure il nome sul citofono a cui suonare.

en: Nothing Found Message
it: Nessun messaggio trovato

en: Notice Box
it: Box avviso

en: Notice Text
it: Testo dell’avviso

en: Notice Type
it: Tipo di avviso

en: Notice! Please make sure to meet Stripe's guidelines regarding minimum charge amounts. %1$s Learn more. %2$s
it: Attenzione! Assicurati di rispettare le linee guida di Stripe relative agli importi minimi di addebito. %1$s Approfondisci. %2$s

en: Notices
it: Avvisi

en: Notifications
it: Notifiche

en: Number
it: Numero

en: Number & Text
it: Numero e testo

en: Number of Comments
it: Numero dei commenti

en: Number of slides
it: Numero di slide

en: Number of taxonomies
it: Numero di tassonomie

en: Numbers
it: Numeri

en: Numbers + Previous/Next
it: Numeri + Precedente/Successivo

en: Numeric
it: Numerico

en: OR
it: O

en: Oblique
it: Obliquo

en: Of Authors
it: Degli autori

en: Of Categories
it: Delle categorie

en: Of Tags
it: Dei tag

en: Off-Canvas Name
it: Nome fuori campo

en: Off-canvas widget
it: Widget Off-canvas

en: Offer Text
it: Testo offset

en: Official
it: Ufficiale

en: Offset Sides
it: Slide Offset

en: Offset Width
it: Larghezza Offset

en: Offset is inactive while editing. Preview your page to see it in action.
it: Offset è inattivo quando stai modificando. Per vederlo in azione, visualizza l'anteprima della pagina.

en: On Click
it: Al clic

en: On Close
it: Alla chiusura

en: On Hover
it: Al passaggio del mouse

en: On Hover Out
it: Al passaggio del mouse

en: On Load
it: Carica altro

en: On Open
it: All'apertura

en: On Page Exit Intent
it: Alla fine dell'uscita dalla pagina

en: On Page Load
it: A caricamento pagina

en: On Scroll
it: Allo Scroll

en: On Scroll To Element
it: Allo Scroll dell'elemento

en: On desktop, this will affect the submenu. On mobile, this will affect the entire menu.
it: Sul desktop, questo influenzerà il sottomenu. Sul cellulare, questo influenzerà l'intero menu.

en: On page scroll
it: Scorrimento della pagina

en: Once deleted, those notes will remain and include an indication that this user was deleted. If you wish, you can manually delete this user's notes.
it: Una volta eliminate, le note rimarranno e includeranno l'indicazione che l'utente è stato eliminato. Se lo desideri, è possibile eliminare manualmente le note di questo utente.

en: One Comment
it: Un commento

en: One Comment Format
it: Un formato di commento

en: One Response
it: Una risposta

en: One column
it: Una colonna

en: Only Top Level
it: Livello superiore

en: Only numbers and phone characters (#, -, *, etc) are accepted.
it: Sono accettati solo numeri e caratteri telefonici (#, -, *, ecc.).

en: Only yours
it: Solo le tue

en: Only zip files are allowed
it: Sono ammessi solo file .zip

en: Opacity
it: Opacità

en: Open
it: Apri

en: Open %1$s
it: Apri %1$s

en: Open %1$s %2$s
it: Apri %1$s %2$s

en: Open %s
it: Apri %s

en: Open %s In New Tab
it: Aprire %s nella nuova scheda

en: Open By Selector
it: Apri per selettore

en: Open Cart
it: Carrello aperto

en: Open Off-Canvas
it: Apri Off-Canvas

en: Open On
it: Apri On

en: Open Popup
it: Apri Popup

en: Open Site Editor
it: Apri l'editor del sito

en: Open in new window
it: Apri in una nuova finestra

en: Open page in a new tab
it: Apri la pagina in una nuova scheda

en: Open table of contents
it: Apri l'indice dei contenuti

en: Open the cart every time an item is added.
it: Apri il carrello ogni volta che viene aggiunto un articolo.

en: Opposing Nested Rings
it: Anelli annidati opposti

en: Opposing Nested Spinners
it: Spinner annidati opposti

en: Opposite
it: Opposto

en: Options
it: Opzioni

en: Or
it: O

en: Or, save this template to the cloud instead.
it: In alternativa, salva questo modello sul cloud.

en: Order
it: Ordinamento

en: Order By
it: Ordina per

en: Order Date:
it: Data Ordine:

en: Order Details
it: Dettagli Ordine

en: Order Email:
it: Email Ordine:

en: Order ID
it: ID Ordine

en: Order Notes
it: Nota dell'ordine

en: Order Number:
it: Numero Ordine:

en: Order Summary
it: Riepilogo ordine

en: Order Total:
it: Totale Ordine:

en: Order Tracking Form
it: Tracciamento ordine

en: Ordering is not available if this widget is placed in your front page. Visible on frontend only.
it: L'ordinazione non è disponibile se questo widget è posizionato nella vostra prima pagina. Visibile solo sul frontend.

en: Orders
it: Ordini

en: Organization name
it: Nome dell'organizzazione

en: Orientation
it: Orientamento

en: Original
it: Originale

en: Original Price
it: Prezzo iniziale

en: Other
it: Altro

en: Our Bank Details
it: Le nostre coordinate bancarie

en: Out
it: Fuori

en: Outline
it: Contorno

en: Outlook Calendar
it: Calendario Outlook

en: Outside
it: Esterno

en: Overlap
it: Sovrapposizione

en: Overlay
it: Sovrapponi

en: Overlay Color
it: Colore di Sovrapposizione

en: Overline
it: Sopralineato

en: Overridable property
it: Proprietà sovrascrivibile

en: Override Property
it: Sovrascrivi la proprietà

en: Padding
it: Rientro

en: Page
it: Pagina

en: Page Layout
it: Layout della pagina

en: Page Limit
it: Limite pagina

en: Page Not Found
it: Pagina non trovata

en: Page Parent
it: Pagina genitore

en: Page Reload
it: Ricarica la pagina

en: Page Title
it: Titolo di pagina

en: Page Transitions
it: Transizioni pagine

en: Page URL
it: URL della pagina

en: Page Views
it: Visualizzazioni di pagina

en: Page:
it: Pagina:

en: Pages
it: Pagine

en: Pages:
it: Pagine:

en: Pagination
it: Paginazione

en: Panel
it: Pannello

en: Paragraph Spacing
it: Spaziatura paragrafo

en: Parameter Name
it: Nome parametro

en: Parent
it: Genitore

en: Parent Comment
it: Genitore commento

en: Parent ID
it: ID genitore

en: Password Label
it: Etichetta password

en: Password Placeholder
it: Segnaposto password

en: Past Day
it: Giorno passato

en: Past Month
it: Mese passato

en: Past Quarter
it: Trimestre passato

en: Past Week
it: Settimana passata

en: Past Year
it: Anno scorso

en: Paste URL
it: Incolla URL

en: Paste URL or type
it: Incolla l’URL o digita

en: Paste Waze link
it: Incolla il link Waze

en: Paste display conditions
it: Incolla le condizioni di visualizzazione

en: Paste the URL of the Facebook page.
it: Incollare l'URL della pagina Facebook.

en: Pause
it: Pausa

en: Pause %1$s
it: Pausa %1$s

en: Pause on Hover
it: Pausa al passaggio del mouse

en: Pause on Interaction
it: Pausa su interazione

en: Pause on hover
it: Mettin in pausa al passaggio del mouse

en: Pause on interaction
it: Metti in pausa all'interazione

en: PayPal Account
it: Account PayPal

en: PayPal Button
it: Pulsante PayPal

en: Payment
it: Pagamento

en: Payment Details
it: Dettagli di pagamento

en: Payment Method:
it: Metodo di pagamento:

en: Percentage
it: Percentuale

en: Percentage Position
it: Posizione percentuale

en: Period
it: Periodo

en: Permissions
it: Autorizzazioni

en: Persisting
it: Persistente

en: Phone
it: Telefono

en: Picture Size
it: Dimensione dell'immagine

en: Picture of %s
it: Immagine di %s

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Placeholder Color
it: Colore del placeholder

en: Plain
it: Testo

en: Plain Permalink
it: Permalink normale

en: Play %1$s
it: Riproduci %1$s

en: Play Icon
it: Icona riproduzione

en: Play Speed
it: Velocità di riproduzione

en: Play Video
it: Riproduci video

en: Playlist Items
it: Elementi della playlist

en: Playlist Name
it: Nome playlist

en: Please activate your license to get feature updates, premium support and unlimited access to the template library.
it: Si prega di attivare la tua licenza per ottenere aggiornamenti delle funzionalità, supporto premium e accesso illimitato alla libreria dei template.

en: Please connect to Elementor in order to activate license.
it: Connettiti a Elementor per attivare la licenza.

en: Please enable the Review Rating
it: Si prega di abilitare la valutazione recensione

en: Please enter a valid URL
it: Si prega di inserire una URL valida

en: Please enter your license key here
it: Si prega di inserire il codice di licenza qui

en: Please enter your license key.
it: Si prega di inserire il codice di licenza.

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page. This field allows %1$sA-z 0-9%2$s & underscore chars without spaces.
it: Assicurati che l'ID sia univoco e non venga utilizzato altrove nella pagina in cui viene visualizzato il modulo. Questo campo consente %1$sA-z 0-9%2$s e trattini bassi senza spazi.

en: Please note that switching on this option will disable some of the design controls.
it: Si prega di notare che l'attivazione di questa opzione disabiliterà alcuni dei controlli di progetto.

en: Please note that this user has notes/replies in Elementor Notes feature.
it: Questo utente ha note/risposte nella funzione Note di Elementor.

en: Please note: The Stripe name and logos are trademarks or service marks of Stripe, Inc. or its affiliates in the U.S. and other countries. %s Other names may be trademarks of their respective owners.
it: Nota bene: il nome e i loghi Stripe sono marchi o marchi di servizio di Stripe, Inc. o delle sue affiliate negli Stati Uniti e in altri paesi. %s Altri nomi possono essere marchi dei rispettivi proprietari.

en: Please refresh the page and try again.
it: Aggiorna la pagina e riprova.

en: Please select a taxonomy.
it: Seleziona una tassonomia.

en: Please set a valid product
it: Imposta un ID del prodotto valido

en: Please set the embed type
it: Imposta il tipo di embed

en: Plural
it: Plurale

en: Pointer
it: Indicatore

en: Pointer Color
it: Colore indicatore

en: Pointer Width
it: Larghezza indicatore

en: Popular
it: Popolare

en: Popular Font Types
it: Tipi di Font popolari

en: Popularity
it: Popolarità

en: Popups
it: Popup

en: Position
it: Posizione

en: Position in grid
it: Posizione nella griglia

en: Post
it: Articolo

en: Post Code
it: Codice postale

en: Post Comments
it: Commenti all'articolo

en: Post Content
it: Contenuto dell'articolo

en: Post Custom Field
it: Campo personalizzato dell'articolo

en: Post Date
it: Data dell'articolo

en: Post Excerpt
it: Riassunto dell'articolo

en: Post ID
it: ID dell'articolo

en: Post Image Attachments
it: Allegato Immagine Articolo

en: Post Info
it: Informazioni sull'articolo

en: Post Modified
it: Articolo modificato

en: Post Navigation
it: Navigazione dell'articolo

en: Post Published
it: Articolo pubblicato

en: Post Taxonomy
it: Tassonomia dell'articolo

en: Post Terms
it: Termini dell'articolo

en: Post Time
it: Orario dell'articolo

en: Post Title
it: Titolo dell'articolo

en: Post Type
it: Tipo di contenuto

en: Post URL
it: URL dell'articolo

en: Posts
it: Articoli

en: Posts Archive
it: Archivio

en: Posts Per Page
it: Articoli per pagina

[ctx: Posts Query Control]
en: Manual Selection
it: Selezione Manuale

en: Posts widget doesn't exist
it: Il widget Articolo non esiste

en: Pre Text
it: Pre-testo

en: Preloader
it: Precaricamento

en: Preloader Delay
it: Ritardo del preloader

en: Pretty Permalink
it: Permalink grazioso

en: Prev
it: Precedente

en: Prevent Closing on ESC Overlay
it: Previeni la chiusura su ESC Overlay

en: Prevent Closing on ESC key
it: Prevenire la chiusura sul tasto ESC

en: Prevent Closing on Overlay
it: Impedisci la chiusura dell'overlay (sovrapposizione)

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview Changes
it: Anteprima modifiche

en: Preview Dynamic Content as
it: Anteprima contenuto dinamico come

en: Preview Page Transition
it: Anteprima transizione pagina

en: Preview Settings
it: Anteprima delle impostazioni

en: Preview a specific post or item
it: Anteprima di un articolo o di un elemento specifico

en: Preview order with
it: Anteprima dell'ordine con

en: Previous
it: Precedente

en: Previous Arrow
it: Freccia precedente

en: Previous Button
it: Pulsante Precedente

en: Previous Icon
it: Icona precedente

en: Previous Label
it: Etichetta Precedente

en: Previous slide
it: Diapositiva precedente

en: Previous/Next
it: Precedente/Successivo

en: Price
it: Prezzo

en: Price List
it: Listino Prezzi

en: Price Table
it: Tabella Prezzo

en: Price Tag
it: Tag del prezzo

en: Price and Quantity
it: Prezzo e Quantità

en: Pricing
it: Prezzi

en: Pricing & Payments
it: Prezzi e Pagamenti

en: Primary Color
it: Colore principale

en: Priority
it: Priorità

en: Pro Interactions
it: Interazioni Pro

en: Proceed to Checkout
it: Procedi al pagamento

en: Product
it: Prodotto

en: Product Archive
it: Archivio Prodotto

en: Product Categories
it: Categorie Prodotto

en: Product Content
it: Contenuto Prodotto

en: Product Data Tabs
it: Schede dati Prodotto

en: Product Gallery
it: Galleria Prodotto

en: Product Image
it: Immagine Prodotto

en: Product Images
it: Immagini prodotto

en: Product Link
it: Link Prodotto

en: Product Meta
it: Meta Prodotto

en: Product Name
it: Nome del prodotto

en: Product Post
it: Articolo del prodotto

en: Product Posts
it: Articoli sui prodotti

en: Product Price
it: Prezzo Prodotto

en: Product Rating
it: Votazione Prodotto

en: Product Related
it: Prodotto Correlato

en: Product SKU
it: SKU Prodotto

en: Product Sale
it: Offerta Prodotto

en: Product Short Description
it: Descrizione prodotto breve

en: Product Stock
it: Magazzino Prodotto

en: Product Taxonomy
it: Tassonomia dei prodotti

en: Product Terms
it: Termini Prodotto

en: Product Title
it: Titolo Prodotto

en: Products
it: Prodotti

en: Products Archive
it: Archivio Prodotti

en: Products Archives
it: Archivi prodotti

en: Products Count
it: Conteggio Prodotti

en: Products Per Page
it: Prodotti per Pagina

en: Profile
it: Profilo

en: Profile Photos
it: Foto profilo

en: Profile Picture
it: Immagine profilo

en: Progress
it: Progresso

en: Progress Bar
it: Barra di progressione

en: Progress Color
it: Colore Progresso

en: Progress Indicator
it: Indicatore di avanzamento

en: Progress Tracker
it: Progresso tracker

en: Progress relative to
it: Progressi relativi a

en: Project ID
it: ID Progetto

en: Project not found.
it: Progetto non trovato.

en: Properties make instances flexible.
it: Le proprietà rendono le istanze flessibili.

en: Property name already exists
it: Il nome della proprietà esiste già

en: Property name is required
it: Il nome della proprietà è necessario

en: Protected Posts
it: Articoli protetti

en: Publish Settings
it: Impostazioni di pubblicazione

en: Pulse
it: Impulso

en: Pulsing Dots
it: Punti pulsanti

en: Purchase Button
it: Pulsante Acquista

en: Purchase Summary
it: Riepilogo Acquisto

en: Quantity
it: Quantità

en: Quantity Borders
it: Bordi quantità

en: Query ID
it: ID QUery

en: Quick Access Bar
it: Barra di accesso rapido

en: Quotation
it: Quotazione

en: Quote
it: Citazione

en: Radio Button
it: Pulsante Radio

en: Radio Buttons
it: Pulsanti di scelta

en: Random
it: Casuale

en: Rating
it: Valutazione

en: Rating Count
it: Conteggio Valutazione

en: Ratio
it: Proporzione

en: Re-open
it: Riapri

en: Reaction
it: Reazione

en: Reactivate License
it: Riattiva licenza

en: Read
it: Letto

en: Read Less Label
it: Etichetta leggi meno

en: Read More
it: Leggi tutto

en: Read More Label
it: Etichetta Leggi di più

en: Read More Text
it: Testo Leggi Tutto

en: Read More »
it: Leggi Tutto »

en: Read more about %s
it: Leggi tutto %s

en: Read only
it: Sola lettura

en: Recent Posts
it: Articoli recenti

en: Recent posts
it: Articoli recenti

en: Recommend
it: Raccomandare

en: Recommended
it: Suggerito

en: Redirect
it: Reindirizzamento

en: Redirect After Login
it: Reindirizzamento dopo il login

en: Redirect After Logout
it: Reindirizzamento dopo il logout

en: Redirect After Success
it: Reindirizzare dopo il successo

en: Redirect To
it: Reindirizza a

en: Redirect URL
it: Reindirizza URL

en: Redirect to link after selected timeout
it: Reindirizza al collegamento dopo il timeout selezionato

en: Referer
it: Referente

en: Referrer
it: Riferimento

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Register
it: Registrazione

en: Registration Date
it: Data di registrazione

en: Regular Price
it: Prezzo normale

en: Reinstall
it: Reinstalla

en: Related
it: Correlato

en: Related Products
it: Prodotti Correlati

en: Reload Editor
it: Ricarica l'editor

en: Reload Page
it: Ricarica la pagina

en: Remember Me
it: Ricordami

en: Remember me
it: Ricordami

en: Remember to add the domain to your %1$sApp Domains%2$s
it: Ricordati di aggiungere il dominio al tuo %1$sdominio dell'applicazione%2$s

en: Remote IP
it: IP remoto

en: Remove Item
it: Rimuovi Articolo

en: Remove Item Icon
it: Rimuovi Icona elemento

en: Remove icon
it: Rimuovi icona

en: Remove this item
it: Rimuovi questo elemento

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename Site Part
it: Rinominare parte sito

en: Renew Now
it: Rinnova ora

en: Renew now
it: Rinnova ora

en: Renew to keep using Pro features and lock in your current rate.
it: Rinnova l'abbonamento per continuare a utilizzare le funzionalità Pro e mantenere il prezzo attuale.

en: Renew to unlock all Elementor Pro features
it: Rinnovala per sbloccare tutte le funzionalità di Elementor Pro

en: Renew your Elementor Pro subscription to get %s and dozens more Pro widgets to expand your web-creation toolbox.
it: Rinnova l'abbonamento a Elementor Pro per ottenere %s e decine di altri widget Pro per ampliare la tua cassetta degli attrezzi per la creazione di siti web.

en: Renew your license today, and get an exclusive, time-limited %s discount.
it: Rinnova la tua licenza oggi stesso e ottieni uno sconto esclusivo del %s. Affrettati, lo sconto è valido solo per poco tempo.

en: Repeater State - hidden
it: Stato ripetitore - nascosto

en: Repeating Bar
it: Barra ripetuta

en: Replaces the default WooCommerce Empty Cart screen with a custom template. (Don’t have one? Head over to %1$sSaved Templates%2$s)
it: Sostituisce la schermata predefinita del carrello vuoto di WooCommerce con un template personalizzato. (Se non ne hai uno, vai su %1$sTemplate salvati%2$s).

en: Replaces the default WooCommerce customer dashboard screen with a custom template. (Don't have one? Head over to %1$sSaved Templates%2$s.)
it: Sostituisce la schermata predefinita della dashboard di WooCommerce con un template personalizzato. (Se non ne hai uno, vai su %1$sTemplate salvati%2$s).

en: Reply
it: Risposta

en: Reply Button
it: Pulsante di invio della risposta

en: Reply-To
it: Rispondi a

en: Request Locked
it: La richiesta è bloccata

en: Request Parameter
it: Richiedi il parametro

en: Required
it: Richiesto

en: Required Field
it: Campo necessario

en: Required Mark
it: Marcatura richiesta

en: Requirements that have to be met for the popup to open.
it: Requisiti che devono essere soddisfatti per l'apertura del popup.

en: Resizable
it: Ridimensionabile

en: Resolve
it: Segna come chiusa

en: Resource Box
it: Box delle risorse

en: Resource Links
it: Link alle risorse

en: Resources
it: Risorse

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore Element
it: Ripristina l'elemento

en: Results
it: Risultati

en: Results for search
it: Risultati della ricerca

en: Returning Customer
it: Vecchio Cliente

en: Returning customer?
it: Sei già nostro cliente?

en: Reverse
it: Inverti

en: Reverse Time
it: Inverti tempo

en: Review
it: Rivedi

en: Review Count
it: Conteggio Recensioni

en: Reviews
it: Recensioni

en: Revision restored.
it: Revisione ripristinata.

en: Ribbon
it: Nastro

en: Right
it: Destra

en: Role
it: Ruolo

en: Rollback Pro Version
it: Ripristina versione Pro

en: Rollback to Previous Version
it: Ripristina una Versione Precedente

en: Rotate
it: Ruota

en: Rotate X
it: Ruota X

en: Rotate Y
it: Ruota Y

en: Rotate Z
it: Ruota Z

en: Rotating Text
it: Testo rotante

en: Round Ticket
it: Biglietto arrotondato

en: Rounded
it: Arrotondato

en: Rounded Edges
it: Bordi arrotondati

en: Row
it: Riga

en: Row Height
it: Altezza della riga

en: Rows
it: Righe

en: Rows Gap
it: Spaziatura righe

en: Rubber Band
it: Legatura elastica

en: SKU
it: COD

en: SVG fonts allow SVG to be used as glyphs when displaying text, Used by Legacy iOS
it: I font SVG consentono di utilizzare SVG come glifi durante la visualizzazione del testo, utilizzati da Legacy iOS

en: Sale
it: Scontato

en: Sale Flash
it: Vendita lampo

en: Sale Price
it: Prezzo in saldo

en: Sale!
it: Offerta!

en: Sale! Upgrade Now
it: Offerta! Passa al piano successivo ora

en: Sample Link Text
it: Testo del link di esempio

en: Sample Video
it: Video di esempio

en: Sandbox Email Account
it: Account Email Sandbox

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salva

en: Save %s
it: Salva %s

en: Save & Close
it: Salva & Chiudi

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Save Your First Global Widget
it: Salva il tuo primo Widget Globale

en: Save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
it: Salva un widget come globale, così puoi aggiungerlo in più aree. In questo modo potrai modificare il widget da un unico luogo.

en: Save media to the cloud
it: Salva i contenuti media sul cloud

en: Save your widget as a global widget
it: Salva il tuo widget come un widget globale

en: Say hello to %s WooCommerce notices!
it: Dai il benvenuto agli avvisi di WooCommerce %s!

en: Say hello to %s WooCommerce pages!
it: Dai il benvenuto alle paginei di WooCommerce %s!

en: Scale
it: Scalatura

en: Scale X
it: Scala X

en: Scale Y
it: Scala Y

en: Schedule date and time
it: Programma la data e l'orario

en: Score Threshold
it: Soglia di punteggio

en: Score threshold should be a value between 0 and 1, default: 0.5
it: La soglia di punteggio dovrebbe essere un valore compreso tra 0 e 1, valore predefinito: 0,5

en: Scroll
it: Scorrevole

en: Scroll Direction
it: Direzione dello scorrimento

en: Scroll Padding
it: Padding scoll

en: Scroll Snap
it: Snap scroll

en: Scroll Snap Stop
it: Snap scroll stop

en: Scroll Snap makes the viewport stop on a specific position of a section when scrolling ends.%sTo avoid glitches and conflicts, we recommend not to use Scroll Snap together with animations or Motion effects.
it: Scroll Snap fa sì che la finestra di visualizzazione si fermi su una posizione specifica di una sezione quando lo scorrimento termina.%s Per evitare problemi e conflitti, ti suggeriamo di non usare Scroll Snap insieme ad animazioni o effetti Motion.

en: Scroll Speed
it: Velocità di scorrimento

en: Scroll items if they don’t fit into their parent container
it: Scorri gli elementi se non si adattano al loro contenitore genitore

en: Scroll speed
it: Velocità dello scorrimento

en: Scrolling Effects
it: Effetti di scorrimento

en: Seal the deal on your Form Submissions
it: Chiudi l'accordo sul modulo delle iscrizioni

en: Search
it: Cerca

en: Search & Select
it: Cerca & Seleziona

en: Search Engines
it: Motori di ricerca

en: Search Field
it: Campo di ricerca

en: Search Font
it: Cerca Font

en: Search Font Types
it: Cerca tipi di Font

en: Search Form
it: Modulo Ricerca

en: Search Icon Set
it: Cerca set di icone

en: Search Results
it: Risultati ricerca

en: Search Results for: %s
it: Risultati di ricerca per: %s

en: Search Term
it: Cerca termine

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Search...
it: Ricerca in corso...

en: Searching...
it: Ricerca in corso...

en: Second item on the list
it: Secondo elemento della lista

en: Secondary Color
it: Colore secondario

en: Secondary Title
it: Titolo secondario

en: Secondary Titles
it: Titoli secondari

en: Seconds
it: Secondi

en: Section
it: Sezione

en: Section Title
it: Titolo della sezione

en: Section Titles
it: Titoli della sezione

en: Sections
it: Sezioni

en: Seen by
it: Visto da

en: Select
it: Seleziona

en: Select .%s file
it: Seleziona file .%s

en: Select Off-canvas
it: Seleziona Off-canvas

en: Select Roles
it: Seleziona ruoli

en: Select a date
it: Seleziona una data

en: Select a location
it: Seleziona una posizione

en: Select a page
it: Seleziona una pagina

en: Select a taxonomy
it: Seleziona una tassonomia

en: Select a time
it: Seleziona l'orario

en: Select a widget
it: Seleziona un widget

en: Select an element on the page to leave a comment, ask a question, etc.
it: Seleziona un elemento della pagina per lasciare un commento, fare una domanda, ecc.

en: Select an option
it: Seleziona un'opzione

en: Select any Element, then in the General tab, click next to any setting you want users to customize - like text, images, or links.
it: Seleziona un elemento qualsiasi, quindi nella scheda Generale clicca accanto a qualsiasi impostazione che desideri che gli utenti possano personalizzare, come testo, immagini o link.

en: Select any element, then click + next to a setting to expose it.
it: Seleziona un elemento qualsiasi, quindi clicca sul segno + accanto a un'impostazione per visualizzarla.

en: Select bulk action
it: Seleziona un'azione di gruppo

en: Select field
it: Seleziona campo

en: Select how do you want to save & export the media files.
it: Seleziona come desideri salvare ed esportare i file multimediali.

en: Select post type
it: Seleziona il tipo di contenuto

en: Select sections of the cart to customize:
it: Seleziona le sezioni del carrello da personalizzare:

en: Select sections of the checkout to customize:
it: Selezionare le sezioni del checkout da personalizzare:

en: Select the pages you want to use as your default WooCommerce shop pages
it: Seleziona le pagine che desideri utilizzare come pagine predefinite del negozio WooCommerce

en: Select...
it: Seleziona...

en: Selected Text
it: Testo selezionato

en: Selected loop grid
it: Griglia di loop selezionata

en: Selector
it: Selettore

en: Self Hosted
it: Auto Ospitato

en: Send
it: Invia

en: Send Additional Data to Drip
it: Invia dati aggiuntivi a Drip

en: Send As
it: Invia come

en: Send all form fields to drip as custom fields
it: Invia tutti i campi del modulo a Drip come campi personalizzati

en: Send file
it: Invia il file

en: Send files
it: Invia i file

en: Separate Font Types with commas
it: Separa i tipi di Font con una virgola

en: Separate emails with commas
it: Email separate con virgole

en: Separator
it: Separatore

en: Separator Between
it: Spaziatura

en: Separator Color
it: Colore Separatore

en: Separator Width
it: Larghezza Separatore

en: Sequence Duration
it: Durata della sequenza

en: Sequenced Animation
it: Animazione sequenziata

en: Server Error
it: Errore del server

en: Server Time
it: Tempo del server

en: Server is missing a temporary folder for uploads.
it: Sul server manca una cartella temporanea per i file caricati.

en: Services
it: Servizi

en: Session
it: Sessione

en: Sessions
it: Sessioni

en: Set
it: Impostato

en: Set custom Hotspot size that will only affect this specific hotspot.
it: Imposta la dimensione personalizzata dell'hotspot che influirà solo su questo hotspot specifico.

en: Set custom Tooltip opening that will only affect this specific hotspot.
it: Imposta l'apertura della descrizione di suggerimento personalizzata che influirà solo su questo hotspot specifico.

en: Set custom attributes for the wrapper element. Each attribute in a separate line. Separate attribute key from the value using %s character.
it: Imposta attributi personalizzati per l'elemento wrapper. Ogni attributo in una riga separata. Separa la chiave dell'attributo dal valore usando il carattere %s.

en: Set custom style that will only affect this specific slide.
it: Imposta lo stile personalizzato che interesserà solo questa slide specifica.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
it: Imposta il numero di slide che scorrono per ogni scorrimento.

en: Set one or more conditions for this element
it: Imposta una o più condizioni per questo elemento

en: Set the conditions that determine where your %s is used throughout your site.
it: Imposta le condizioni che determinano dove la tua %s è utilizzata in tutto il tuo sito.

en: Set the conditions that determine where your code snippet is used throughout your site.
it: Imposta le condizioni che determinano dove viene utilizzato lo snippet di codice in tutto il sito.

en: Set the conditions that determine where your template is used throughout your site.
it: Imposta le condizioni che determinano dove viene utilizzato il template in tutto il sito.

en: Set to Yes to avoid duplicate posts from showing up on the page. This only affects the frontend.
it: Imposta su Sì per evitare che gli articoli duplicati vengano visualizzati nella pagina. Questo riguarda solo il frontend.

en: Set to Yes to avoid duplicate posts from showing up. This only effects the frontend.
it: Imposta su Sì per evitare la visualizzazione di articoli duplicati. Questo ha effetto solo sul frontend.

en: Set to `Disable` in order to use your Theme's or WooCommerce's mini-cart template instead of Elementor's.
it: Imposta su "Disattivare" per utilizzare il modello del mini carrello del Tema o di WooCommerce al posto di Elementor.

en: Set to include parent comment (if URL is a reply).
it: Imposta per includere il commento genitore (se l'URL è una risposta).

en: Set your %1$s in the %2$sIntegrations Settings%3$s.
it: Imposta il %1$s in impostazioni %2$sIntegrazioni%3$s.

en: Set your Facebook App ID in the %1$sIntegrations Settings%2$s
it: Imposta il tuo ID app di Facebook nelle impostazioni %1$sIntegrazioni%2$s

en: Setting a ‘Before’ date will show all the posts published until the chosen date (inclusive).
it: L'impostazione di una data "Prima" mostrerà tutti gli articoli pubblicati fino alla data scelta (inclusa).

en: Setting an ‘After’ date will show all the posts published since the chosen date (inclusive).
it: L'impostazione di una data "Dopo" mostrerà tutti gli articoli pubblicati dalla data scelta (inclusa).

en: Settings
it: Impostazioni

en: Shadow
it: Ombra

en: Shake
it: Agitare

en: Shape
it: Forma

en: Shape Divider
it: Separatore sagomato

[ctx: Shapes]
en: Circle
it: Cerchio

[ctx: Shapes]
en: Curly
it: Riccia

[ctx: Shapes]
en: Diagonal
it: Diagonale

[ctx: Shapes]
en: Double
it: Doppio

[ctx: Shapes]
en: Double Underline
it: Doppia sottolineatura

[ctx: Shapes]
en: Strikethrough
it: Barrato

[ctx: Shapes]
en: Underline
it: Sottolineato

[ctx: Shapes]
en: Underline Zigzag
it: Sottolineato Zigzag

en: Share Button
it: Pulsante Condividi

en: Share Buttons
it: Pulsanti Condivisione

en: Share on %s
it: Condividi su %s

en: Share your thoughts with a Note
it: Condividi ciò che pensi con una nota

en: Sharing
it: Condivisione

en: Ship to a different address?
it: Spedire ad un indirizzo diverso ?

en: Shipping Address
it: Indirizzo di spedizione

en: Shipping Details
it: Dettagli Spedizione

en: Shipping Price
it: Prezzo di spedizione

en: Shop
it: Negozio

en: Shop Now
it: Compra ora

en: Shop Page
it: Pagina Negozio

en: Short Description
it: Breve descrizione

en: Shorten
it: Accorcia

en: Show
it: Mostra

en: Show All
it: Mostra tutto

en: Show Close Button After
it: Mostra il pulsante Chiudi dopo

en: Show Home Title
it: Mostra Titolo Home

en: Show Image
it: Mostra immagine

en: Show Label
it: Mostra etichette

en: Show Less
it: Mostra di Meno

en: Show Message
it: Mostra Messaggio

en: Show More
it: Mostra di più

en: Show Quantity
it: Mostra quantità

en: Show Result Count
it: Mostra conteggio risautati

en: Show Text
it: Mostra testo

en: Show Thumbnail
it: Mostra miniatura

en: Show Title
it: Mostra Titolo

en: Show after X page views
it: Mostra dopo X visualizzazioni di pagina

en: Show after X sessions
it: Mostra dopo X sessioni

en: Show captions if available (only on desktop).
it: Mostra didascalie se disponibile (solo sul desktop).

en: Show me how
it: Mostrami come

en: Show more details
it: Mostra maggiori dettagli

en: Show on browsers
it: Mostra nei browser

en: Show on devices
it: Mostra sui dispositivi

en: Show resolved
it: Mostra le chiuse

en: Show the full text of the post
it: Mostra il testo completo dell'articolo

en: Show unread only
it: Mostra solo le non lette

en: Show up to X times
it: Mostra fino a X volte

en: Show when arriving from
it: Mostra quando arrivi da

en: Showcase
it: Vetrina

en: Side Cart
it: Carrello laterale

en: Single
it: Singolo

en: Single Page
it: Pagina singola

en: Single Pages
it: Pagine singole

en: Single Post
it: Articolo singolo

en: Single Posts
it: Articoli singoli

en: Single Product
it: Singolo Prodotto

en: Single Product Page
it: Pagina singolo prodotto

en: Single Products
it: Prodotti singoli

en: Singles
it: Singoli

en: Singular
it: Singolare

en: Site
it: Sito

en: Site Logo
it: Logo del sito

en: Site Tagline
it: Motto

en: Site Title
it: Titolo del sito

en: Site URL
it: URL sito

en: Site pages
it: Pagine del sito

en: Sitemap
it: Mappa del sito

en: Size
it: Dimensione

en: Size Variables
it: Dimensione delle variabili

en: Size in MB
it: Dimensione in MB

en: Size is in MB. If you need to increase max upload size please contact your hosting.
it: Dimensioni in MB. Se è necessario aumentare le dimensioni massime di caricamento, contatta l'hosting.

en: Skew X
it: Distorsione X

en: Skew Y
it: Distorsione Y

en: Skin
it: Aspetto

en: Skip Taxonomy
it: Salta la tassonomia

en: Skipped
it: Saltato

en: Slide 1 Heading
it: Titolo Slide 1

en: Slide 2 Heading
it: Titolo Slide 2

en: Slide 3 Heading
it: Titolo Slide 3

en: Slide By Direction
it: Scorri per direzione

en: Slide Heading
it: Intestazione Slide

en: Slide In Down
it: Scorrere in Basso

en: Slide In Left
it: Scorrere a Sinistra

en: Slide In Right
it: Scorrere a Destra

en: Slide In Up
it: Scorrere in Alto

en: Slide Out Down
it: Scivolamento verso il basso

en: Slide Out Left
it: Scivolamento verso sinistra

en: Slide Out Right
it: Uscita della slide a destra

en: Slide Out Up
it: Scivolamento verso l'alto

en: Slide Title
it: Titolo della slide

en: Slider Options
it: Opzioni Slider

en: Slides Name
it: Nome delle slide

en: Slides Per View
it: Slide per visualizzazione

en: Slides on display
it: Slide fisse

en: Slides on scroll
it: Slide a scorrimento

en: Slides to Scroll
it: Slide da scorrere

en: Slow
it: Lento

en: Small
it: Piccolo

en: Small Header
it: Intestazione Piccola

en: Snap Position
it: Posizione snap

en: Solid
it: Solido

en: Some notes are not shown.
it: Alcune note non sono mostrate.

en: Some parts are in conflict. Choose which one you want to assign.
it: Alcune parti sono in conflitto. Scegli quale desideri assegnare.

en: Something went wrong
it: Qualcosa è andato storto

en: Something went wrong, please refresh the page.
it: Qualcosa non ha funzionato, aggiorna la pagina.

en: Something went wrong, please try again later.
it: Qualcosa è andato storto, riprova più tardi.

en: Something went wrong.
it: Qualcosa è andato storto.

en: Source
it: Sorgente

en: Source Type
it: Tipo di sorgente

en: Space
it: Spazio

en: Space Between
it: Spazio intermedio

en: Space Between Dots
it: Spazio tra i punti

en: Space From slides
it: Spazio dalle slide

en: Space between
it: Spazio intermedio

en: Space between Items
it: Spazio tra gli elementi

en: Space from bottom
it: Spazio dal basso

en: Space from top
it: Spazio dall'alto

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Spam detected
it: È stato rilevato dello spam

en: Speed
it: Velocità

en: Spinner Color
it: Colore dello Spinner

en: Spinners
it: Spinner

en: Spinning
it: Rotazione

en: Square
it: Quadrato

en: Square Ticket
it: Biglietto squadrato

en: Stacked
it: Impilato

en: Star Color
it: Colore Stella

en: Star Size
it: Dimensione Stella

en: Start
it: Inizio

en: Start (before)
it: Inizio (prima)

en: Start Date
it: Data di inizio

en: Start Point
it: Punto di partenza

en: Start building
it: Inizia a costruire

en: Start by creating a master item. All the other instances in the grid will match this design. Then go back to the widget in the editor panel and assign both a template and a source of content. Your grid should populate automatically.
it: Inizia con la creazione di un elemento master. Tutte le altre istanze della griglia corrisponderanno a questo design. Quindi torna al widget nel pannello dell'editor e assegna un modello e una fonte di contenuto. La griglia dovrebbe popolarsi automaticamente.

en: Start customizing every part of your site
it: Inizia a personalizzare ogni parte del tuo sito

en: Start grid from chosen taxonomy
it: Inizia la griglia dalla tassonomia scelta

en: Start typing its name
it: Inizia digitando il suo nome

en: State
it: Stato

en: Static
it: Statico

en: Static item position
it: Posizione dell'elemento statico

en: Status
it: Stato

en: Stay In Column
it: Rimani in colonna

en: Step Buttons
it: Pulsanti Step

en: Steps
it: Step

en: Steps Settings
it: Impostazioni Step

en: Sticky
it: In evidenza

en: Sticky Offset
it: Offset in evidenza

en: Sticky On
it: Fisso su

en: Sticky Right Column
it: Colonna Destra Sticky

en: Sticky-posts ordering is visible on frontend only
it: L'ordine degli articoli in evidenza sono visibili solo sul frontend

en: Stock Status
it: Stato magazzino

en: Stores only the URLs. The export stays light, but files load only while the original site is online.
it: Memorizza solo gli URL. L'esportazione è leggera, ma i file vengono caricati solo mentre il sito originale è online.

en: Street Address
it: Indirizzo

en: Stretch
it: Estendi

en: Stretch the dropdown of the menu to full width.
it: Estendi il menu a tendina per l'intera larghezza.

en: Stripe Button
it: Pulsante di Stripe

en: Stripe test environment
it: Ambiente di test di Stripe

en: Style
it: Stile

en: Style the dropdown box that contains menu items.
it: Stile del box dropdown (a discesa) che contiene le voci di menu.

en: Styles apply to items when the menu switches to dropdown layout
it: Gli stili si applicano alle voci quando il menu passa al layout dropdown (a discesa)

en: Sub Title
it: Sottotitolo

en: Subject
it: Oggetto

en: Submenu Indicator
it: Indicatore sottomenu

en: Submission
it: Abbonamento

en: Submission Date
it: Data di invio

en: Submission ID
it: ID dell'abbonamento

en: Submission has been successfully updated. | %d submissions have been successfully updated.
it[0]: L'iscrizione è stata aggiornata con successo.
it[1]: %d iscrizioni sono state aggiornate con successo.

en: Submission not found or not in trash.
it: L'abbonamento non è stato trovato o non è presente nel cestino.

en: Submission not found.
it: L'abbonamento non è stato trovato.

en: Submission saved successfully
it: L'invio è stato salvato con successo

en: Submissions
it: Abbonamenti

en: Submit
it: Invia

en: Submit Button
it: Pulsante Invio

en: Submit button
it: Pulsante di invio

en: Subscriber already exists.
it: Sottoscrittore già esistente.

en: Subscription
it: Abbonamento

en: Subtotal
it: Subtotale

en: Succeed
it: Riuscito

en: Success
it: Successo

en: Success Icon
it: Icona successiva

en: Success Message
it: Messaggio inviato con successo

en: Success Message Color
it: Colore messaggio Successo

en: Success Message Duration
it: Durata del messaggio di successo

en: Successfully deleted component %s
it: Il componente %s è stato eliminato con successo

en: Sunday
it: Domenica

en: Supported in "https" sites only
it: È supportato solo su siti "https"

en: Swing
it: Oscilla

en: Switch Account
it: Cambia Account

en: Switch account
it: Cambia account

en: Switch on comments from either the discussion box on the WordPress post edit screen or from the WordPress discussion settings.
it: Attiva i commenti dalla finestra di discussione sulla schermata di modifica degli articoli di WordPress o dalle impostazioni di discussione di WordPress.

en: Switch to table view
it: Passare alla visualizzazione tabella

en: Switch to the Atomic form for full styling control and unlimited design flexibility.
it: Passa al Modulo atomico per avere il pieno controllo dello stile e una flessibilità di progettazione illimitata.

en: Sync Project
it: Sincronizza Progetto

en: Tab #1
it: Scheda #1

en: Tab #2
it: Scheda #2

en: Tab 1 Name
it: Nome tab #1

en: Tab 2 Name
it: Nome tab #2

en: Tab Name
it: Nome Tabella

en: Table
it: Tabella

en: Table of Contents
it: Tabella dei Contenuti

en: Tabs
it: Schede

en: Tabs Position
it: Posizione Tabs

en: Tags
it: Etichette

en: Take me there
it: Portami lì

en: Target URL
it: URL di destinazione

en: Tax
it: Tasse

en: Tax Percentage
it: Percentuale d'imposta

en: Tax Rate
it: Aliquota fiscale

en: Taxonomies
it: Tassonomie

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Taxonomy Children
it: Tassonomia figlia

en: Taxonomy Filter
it: Filtro della tassonomia

en: Templates
it: Template

en: Term
it: Termine

en: Terms
it: Termini

en: Terms & Conditions
it: Termini e Condizioni

en: Terms are items in a taxonomy. The available taxonomies are: Categories, Tags, Formats and custom taxonomies.
it: I termini sono elementi di una tassonomia. Le tassonomie disponibili sono: Categorie, Tag, Formati e tassonomie personalizzate.

en: Test Secret key
it: Chiave segreta di prova

en: Testimonial Carousel
it: Carosello Testimonianze

en: Text
it: Testo

en: Text Align
it: Allineamento testo

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Text Padding
it: Rientro Testo

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
it: Ombra

en: Text Wrap
it: Wrap testo

en: Text and Icon Color
it: Colore testo e icona

en: Text area
it: Area di testo

en: Text area placeholder
it: Segnaposto dell'area di testo

en: Textarea
it: Area testo

en: Thank You. Your order has been received.
it: Grazie. Il tuo ordine è stato ricevuto.

en: The "Collapse" option should only be used if the Table of Contents is made sticky
it: L'opzione "Comprimi" deve essere utilizzata solo se il Sommario è fisso

en: The %s widget was not found in your template.
it: Il widget %s non è stato trovato nel tuo template.

en: The Autoplay is inactive while editing. Preview your page to see it in action.
it: L'autoplay è inattivo quando stai modificando. Per vederlo in azione, visualizza l'anteprima della pagina.

en: The Captcha field cannot be blank. Please enter a value.
it: Il campo Captcha non può essere vuoto. Inserisci un valore.

en: The Icon Set prefix already exists in your site. In order to avoid conflicts we recommend to use a unique prefix per Icon Set.
it: Il prefisso del Set di icone esiste già nel vostro sito. Per evitare conflitti, si consiglia di utilizzare un prefisso unico per ogni set di icone.

en: The Order Summary and Payment sections will remain in place while scrolling.
it: Le sezioni Riepilogo ordine e Pagamento rimarranno attive durante lo scorrimento.

en: The Theme Comments skin uses the currently active theme comments design and layout to display the comment form and comments.
it: L'aspetto dei commenti del tema utilizza il design e il layout del tema attivo per visualizzare il modulo e i commenti.

en: The Web Open Font Format 2, Used by Super Modern Browsers
it: Il Web Open Font Format 2, utilizzato dai browser super moderni

en: The Web Open Font Format, Used by Modern Browsers
it: Il formato Web Open Font, utilizzato dai browser moderni

en: The amount of items displayed in your Archive is set in your WordPress settings. %s
it: La quantità di elementi visualizzati nell'archivio è impostata nelle impostazioni di WordPress. %s

en: The editor preview might look different from the live site. Please make sure to check the frontend.
it: L'anteprima dell'editor potrebbe apparire diversa dal sito live. Assicurati di controllare il frontend.

en: The field accepts only numbers and phone characters (#, -, *, etc).
it: Il campo accetta solo numeri e caratteri telefonici (#, -, *, ecc.).

en: The field should be in HH:MM format.
it: Il campo deve essere in formato HH:MM.

en: The field value must be greater than or equal to %s.
it: Il valore del campo deve essere maggiore o uguale a %s.

en: The field value must be less than or equal to %s.
it: Il valore deve essere minore o uguale a %s

en: The file was only partially uploaded.
it: Il file è stato caricato solo in parte.

en: The footer template allows you to easily design and edit custom WordPress footers without the limits of your theme’s footer design constraints
it: Il template di piè di pagina consente di progettare e modificare facilmente i piè di pagina WordPress personalizzati senza i limiti dei vincoli di progettazione del piè di pagina del tema

en: The header template allows you to easily design and edit custom WordPress headers so you are no longer constrained by your theme’s header design limitations.
it: Il template Titolo consente di progettare e modificare facilmente gli header di WordPress in modo da non avere più il vincolo dato dalle limitazioni di progettazione dell'header del tema.

en: The hover effect is inactive while editing. Preview your page to see it in action.
it: L'effetto hover è inattivo durante la modifica. Per vederlo in azione, visualizza l'anteprima della pagina.

en: The media will be uploaded automatically, just as it was saved during export
it: Il file del media verrà caricato automaticamente, così come è stato salvato durante l'esportazione

en: The note you are looking for was not found.
it: La nota che stavi cercando non è stata trovata.

en: The response parameter is invalid or malformed.
it: Il parametro di risposta non è valido o non corretto.

en: The response parameter is missing.
it: Manca il parametro di risposta.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
it: Il parametro segreto non è valido o mal inserito.

en: The secret parameter is missing.
it: Manca il parametro segreto.

en: The style of this widget is often affected by your theme and plugins. If you experience any such issue, try to switch to a basic theme and deactivate related plugins.
it: Lo stile di questo widget è spesso influenzato dal tema e dai plugin. Se riscontri problemi di questo tipo, prova a passare a un tema di base e disattiva i plugin correlati.

en: The uploaded file exceeds the %1$s directive in %2$s.
it: Il file caricato supera la direttiva %1$s in %2$s.

en: The uploaded file exceeds the %s directive that was specified in the HTML form.
it: Il file caricato supera la direttiva %s che è stata specificato nel modulo HTML.

en: The uploaded file exceeds the allowed size.
it: Il file caricato supera la dimensione massima consentita.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
it: Il file caricato è stato caricato solo parzialmente.

en: The use of @media width queries is not permitted. Instead, switch to the desired breakpoint and add your custom code there.
it: L'uso delle query @media width non è consentito. Passa invece al breakpoint desiderato e aggiungi lì il tuo codice personalizzato.

en: The use of pseudo-states is not permitted. Instead, switch to the desired pseudo state and add your custom code there.
it: L'uso di pseudo-stati non è consentito. Passa invece allo pseudo-stato desiderato e aggiungi lì il codice personalizzato.

en: The zip file provided is not supported!
it: Il file zip fornito non è supportato!

en: Theme
it: Tema

en: Theme Builder could not be loaded
it: Impossibile caricare Theme Builder

en: Theme Comments
it: Commenti del tema

en: Then you can find all your templates in one convenient library.
it: Così potrai trovare tutti i tuoi template in un'unica comoda libreria.

en: There are no menus in your site.
it: Non ci sono menu nel tuo sito.

en: There is no error, the file uploaded with success.
it: Non c'è nessun errore, il file è stato caricato con successo.

en: There is nothing to export.
it: Non c'è nulla da esportare.

en: There was an error while trying to upload your file.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di caricare il file.

en: These keys will serve as your default API key for all stripe implementations on your site.
it: Queste chiavi serviranno come chiave API predefinita per tutte le implementazioni di Stripe sul sito.

en: These messages override Stripe's error messages.
it: Questi messaggi sostituiscono i messaggi di errore di Stripe.

en: They need permission to view this post.
it: Deve avere il permesso per visualizzare questo articolo.

en: Third item on the list
it: Terzo elemento della lista

en: This Facebook widget has been discontinued by Meta and will no longer show any content. Please remove it from your page layout to maintain a professional site appearance. %1$sLearn more%2$s
it: Questo widget di Facebook è stato dismesso da Meta e non mostrerà più alcun contenuto. Ti invitiamo a rimuoverlo dal layout della tua pagina per mantenere un aspetto professionale del sito. %1$sApprofondisci%2$s

en: This affects the types of widgets and templates you can use for your master item.
it: Questo influisce sui tipi di widget e di template che si possono utilizzare per l'elemento master.

en: This appears when the search yields no results.
it: Appare quando la ricerca non produce risultati.

en: This control confines the Table of Contents to heading elements under a specific container
it: Questo controllo limita l'indice agli elementi di voce sotto uno specifico contenitore

en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: This file exceeds the maximum allowed size.
it: Questo file supera la dimensione massima consentita.

en: This file type is not allowed for security reasons.
it: Questo tipo di file non è consentito per motivi di sicurezza.

en: This file type is not allowed.
it: Questo tipo di file non è consentito.

en: This includes activating your Elementor Pro license on a specific site.
it: Questo include l'attivazione della licenza di Elementor Pro su un sito specifico.

en: This is an example of a WooCommerce notice. (You won't see this while previewing your site.)
it: Questo è un esempio di avviso WooCommerce. (Non lo vedrai durante l'anteprima del tuo sito.)

en: This is how WooCommerce provides an info notice.
it: Ecco come WooCommerce fornisce un avviso informativo.

en: This is how an error notice would look.
it: Ecco come si presenta un avviso di errore.

en: This is text element
it: Si tratta di elemento di testo

en: This is the address given to you by PayPal when you set up a sandbox with your developer account. You can use the sandbox to test your purchase flow.
it: Questo è l'indirizzo che ti viene dato da PayPal quando configuri una sandbox con il tuo account sviluppatore. È possibile utilizzare la sandbox per testare il flusso di acquisto.

en: This is the heading
it: Questo è il titolo

en: This is the page color behind your loading animation
it: Questo è il colore della pagina dietro l'animazione di caricamento

en: This is what a WooCommerce message notice looks like.
it: Ecco come appare un avviso di messaggio WooCommerce.

en: This message is not visible to site visitors.
it: Questo messaggio non è visibile a chi visita il sito.

en: This option will allow the right column (e.g, Cart Totals) to be sticky while scrolling.
it: Questa opzione consentirà alla colonna di destra (ad esempio, Totali carrello) di essere appiccicosa durante lo scorrimento.

en: This page contains notes on elements that are still in draft mode.
it: Questa pagina contiene note su elementi che sono ancora in modalità bozza.

en: This page is
it: Questa pagina è

en: This person needs: (1) permission to view this post, as well as (2) access to use Notes.
it: Questa persona ha bisogno: (1) del permesso di visualizzare questo articolo e (2) dell'accesso all'uso delle Note.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
it: Questo articolo è protetto da password. Inserisci la password per visualizzare i commenti.

en: This template includes the header, full-width content and footer
it: Questo template include l'header, il contenuto a larghezza intera ed il footer

en: This widget isn't compatible with components. Use atomic elements instead.
it: Questo widget non è compatibile con i componenti. Utilizza gli elementi atomici.

en: This will make the widget stop being global. It'll be reverted into being just a regular widget.
it: Questo smetterà di rendere il Widget come Globale. Potrà essere ripristinato per essere usato come un Widget normale.

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Thursday
it: Giovedì

en: Time
it: Orario

en: Time Format
it: Formato ora

en: Time of the day
it: Ora del giorno

en: Time picker
it: Selettore dell'ora

en: Times
it: Volte

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Title
it: Titolo

en: Title Alignment
it: Allineamento del titolo

en: Title Color
it: Colore del titolo

en: Title HTML Tag
it: Tag HTML Titolo

en: Titles
it: Titoli

en: Titles & Totals
it: Titoli e totali

en: To
it: A

en: To Left
it: A sinistra

en: To Right
it: A destra

en: To change the Products Archive’s layout, go to Appearance > Customize.
it: Per modificare il layout dell'archivio prodotti, vai su Aspetto > Personalizza.

en: To change the design of your notices, go to your %1$sWooCommerce Settings%2$s
it: Per modificare il design dei tuoi avvisi, vai alle impostazioni di %1$sWooCommerce%2$s

en: To continue, set different conditions for each so they don't conflict.
it: Per continuare, imposta condizioni diverse per ciascuno di essi, in modo che non vadano in conflitto.

en: To create, press
it: Premi per crearlo

en: To delete the group, first remove all the properties
it: Per eliminare il gruppo, rimuovi prima tutte le proprietà

en: To edit the title of your site, go to %1$sSite Identity%2$s.
it: Per modificare il titolo del sito, vai su %1$sIdentità del sito%2$s.

en: To export a ZIP, go to Edit Content, choose 'Link to Media', then Export as ZIP.
it: Per esportare un file ZIP, vai su Modifica il contenuto, seleziona "Collegamento ai media", quindi Esporta come ZIP.

en: To integrate with our forms you need an %1$sAPI Key%2$s.
it: Per integrarsi con i nostri moduli è necessario un %1$sAPI Key%2$s.

en: To manage these options, go to your Stripe account > Products >  Tax Rates.
it: Per gestire queste opzioni, accedi al tuo account Stripe > Prodotti > Aliquote fiscali.

en: To open your Off-Canvas, add a link or button to your page, and set its dynamic tag to 'Off-Canvas'.
it: Per aprire Off-Canvas, aggiungi un link o un pulsante alla pagina e imposta il suo tag dinamico su 'Off-Canvas'.

en: To use reCAPTCHA V3, you need to add the API Key and complete the setup process in Dashboard > Elementor > Settings > Integrations > reCAPTCHA V3.
it: Per utilizzare reCAPTCHA V3, è necessario aggiungere la chiave API e completare il processo di configurazione in Dashboard > Elementor > Impostazioni > Integrazioni > reCAPTCHA V3.

en: To use reCAPTCHA, you need to add the API Key and complete the setup process in Dashboard > Elementor > Settings > Integrations > reCAPTCHA.
it: Per utilizzare reCAPTCHA, è necessario aggiungere la chiave API e completare il processo di installazione nella Dashboard > Elementor > Impostazioni > reCAPTCHA.

en: To view the validation badge, switch to preview mode
it: Per visualizzare il badge di convalida, passare alla modalità anteprima

en: Today
it: Oggi

en: Toggle
it: Commutatore

en: Toggle %1$s
it: Attiva/disattiva %1$s

en: Toggle Align
it: Commutatore Allineamento

en: Toggle Button
it: Pulsante a due stati

en: Toggle Icon
it: Icona attiva/disattiva

en: Toggle Off-Canvas
it: Attiva/Disattiva Off-Canvas

en: Toggle Popup
it: Attiva/disattiva Popup

en: Tooltip Content
it: Contenuto Tooltip

en: Top
it: Sopra

en: Top 10 Recipes
it: Le 10 migliori ricette

en: Top Bar
it: Barra superiore

en: Top Recipes
it: Le migliori ricette

en: Top Spacing
it: Spazio in alto

en: Total
it: Totale

en: Totals
it: Totali

en: Town / City
it: Città

en: Tracker Background
it: Sfondo tracker

en: Tracker Type
it: Tipo tracker

en: Transaction Type
it: Tipo di transazione

en: Transactions made through your PayPal button will be registered under this account.
it: Le transazioni effettuate tramite il pulsante PayPal verranno registrate con questo account.

en: Transition
it: Transizione

en: Transition Duration
it: Durata della transizione

en: Transition Speed
it: Velocità di transizione

en: Transparency
it: Trasparenza

en: Trash
it: Cestino

en: Triggers
it: Trigger

en: TrueType Fonts, Used for better supporting Safari, Android, iOS
it: Font TrueType, utilizzati per supportare meglio Safari, Android, iOS

en: Try it now
it: Provalo adesso

en: Tuesday
it: Martedì

en: Tweet Button
it: Pulsante Tweet

en: Two Way Progress Bar
it: Barra di avanzamento bidirezionale

en: Two columns
it: Due colonne

en: Type
it: Tipo

en: Type a note. Use @ to mention...
it: Scrivi la tua nota. Usa @ per menzionare...

en: Type a value
it: Digita un valore

en: Type to search
it: Digita per iniziare la ricerca

en: Type to start searching...
it: Scrivi per iniziare la ricerca...

en: Type your reply. Use @ to mention...
it: Scrivi la tua risposta. Usa @ per menzionare...

en: TypeKit partners with the world’s leading type foundries to bring thousands of beautiful fonts to designers every day.
it: I partner Typekit con le principali fonderie di tipi del mondo portano ogni giorno migliaia di bellissimi font ai designer.

en: Typography
it: Tipografia

en: UI Color
it: Colore UI

en: UI Hover Color
it: Colore della UI al passaggio del mouse

en: URL Field
it: Campo URL

en: URL Format
it: Formato URL

en: Underline
it: Sottolineato

en: Undo
it: Annulla

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown error.
it: Errore sconosciuto.

en: Unknown upload error.
it: Si è verificato un errore di caricamento sconosciuto.

en: Unlink
it: Rimuovi il link

en: Unlink Widget
it: Scollega Widget

en: Unlink from global
it: Scollega dal globale

en: Unlock More Features
it: Sblocca più funzioni

en: Unmarked Color
it: Colore non marcato

en: Unmarked Style
it: Stile non marcato

en: Unread
it: Non letto

en: Unsupported
it: Non supportato

en: Up
it: Su

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Cart
it: Aggiorna carrello

en: Update Cart Automatically
it: Aggiorna carrello automaticamente

en: Update Cart Button
it: Aggiorna pulsante carrello

en: Update Date:
it: Data di aggiornamento:

en: Update Font Type
it: Aggiorna tipo Font

en: Update Now
it: Aggiorna ora

en: Update Shipping Button
it: Aggiorna pulsante spedizione

en: Update property
it: Aggiorna la proprietà

en: Update the Elementor plugin to reactivate the Elementor Pro plugin.
it: Aggiorna il plugin Elementor per riattivare il plugin Elementor Pro.

en: Update to the latest version of Elementor to enjoy new features, better performance and compatibility.
it: Aggiorna Elementor all'ultima versione per usufruire di nuove funzionalità, migliori prestazioni e compatibilità.

en: Update your website’s content and design using Elementor Pro’s professional widgets and features for any need.
it: Aggiorna i contenuti e il design del sito web utilizzando i widget e le funzioni professionali di Elementor Pro che coprono qualsiasi esigenza.

en: Updated At
it: Aggiornato il

en: Updated At GMT
it: Aggiornato nel fuso orario GMT

en: Updates to the cart (e.g., a removed item) via Ajax. The cart will update without refreshing the whole page.
it: Aggiornamenti al carrello (per esempio, un articolo rimosso) via Ajax. Il carrello si aggiornerà senza fare il refresh dell'intera pagina.

en: Upgrade
it: Acquista

en: Upgrade Now
it: Aggiorna ora

en: Upgrade now
it: Aggiorna ora

en: Upgrade to Elementor Pro Advanced to get the %s widget as well as additional professional and ecommerce widgets.
it: Passa a Elementor Pro Advanced per ottenere il widget %s e altri widget professionali e per l'e-commerce.

en: Upgrade to Elementor Pro Advanced to get the Display Conditions feature as well as additional professional and ecommerce widgets
it: Aggiorna a Elementor Pro Advanced per ottenere la funzione di visualizzazione delle condizioni e ulteriori widget professionali e per l'e-commerce

en: Upgrade to continue editing with Pro features.
it: Passa al piano successivo per continuare a modificare con le funzionalità Pro.

en: Upgrade your subscription to customize these and much more.
it: Passa alla versione Pro per personalizzare questi e molti altri aspetti.

en: Upload
it: Carica

en: Upload JSON File
it: Carica file JSON

en: Upload an icon set to publish.
it: Carica un'icona impostata per la pubblicazione.

en: Upload directory is not writable or does not exist.
it: La directory di caricamento non è scrivibile o non esiste.

en: Upload font .%s file
it: Carica font file .%s

en: Upload your card in .vcf format
it: Carica il contatto in formato .vcf

en: Uploading JSON or ZIP files from unknown sources can be harmful and put your site at risk. For maximum safety, upload only JSON or ZIP files from trusted sources.
it: Il caricamento di file JSON o ZIP da fonti sconosciute può essere dannoso e mettere a rischio il tuo sito. Per la massima sicurezza, carica solo file JSON o ZIP provenienti da fonti affidabili.

en: Uploading&hellip;
it: Caricamento&hellip;

en: Uploads you receive via link are stored on your server. However, uploads via attachment won't be saved on your server, and under Submissions
it: I caricamenti ricevuti tramite link vengono salvati sul tuo server. Tuttavia, i caricamenti tramite allegato non saranno salvati né sul tuo server né nella sezione degli invii

en: Upsells
it: Upsell

en: Use %1$scustom CSS%3$s to style your content or add %2$sthe "selector" prefix%3$s to target specific elements.
it: Utilizza i %1$sCSS personalizzati%3$s per stilizzare il contenuto o aggiungi il %2$sprefisso "selettore"%3$s per indirizzare elementi specifici.

en: Use %s widget and dozens more pro features to extend your toolbox and build sites faster and better.
it: Utilizzate il widget %s e altre decine di funzioni pro per estendere la vostra cassetta degli attrezzi e costruire siti in modo più veloce e migliore.

en: Use Atomic Form
it: Usa il Modulo atomico

en: Use Custom Code to create sophisticated custom interactions to engage visitors
it: Utilizza il codice personalizzato per creare interazioni personalizzate e sofisticate per coinvolgere i visitatori

en: Use the letters: %s
it: Usa le lettere: %s

en: Use them on your live site - not while testing.
it: Utilizzali sul tuo sito live, non durante i test.

en: Use this field to set a custom API Key for the current form
it: Utilizza questo campo per impostare una chiave API personalizzata per il modulo corrente

en: Use this field to set a custom API URL for the current form
it: Utilizza questo campo per impostare una API URL personalizzata per il modulo corrente

en: Use this setting to skip over posts (e.g. '2' to skip over 2 posts).
it: Utilizza questa impostazione per saltare gli articoli (ad esempio ' 2' per saltare oltre 2 articoli).

en: User Agent
it: User agent

en: User ID
it: ID Utente

en: User IP
it: IP utente

en: User IP:
it: IP utente:

en: User Info
it: Info Utente

en: User Meta
it: Meta Utente

en: User Name:
it: Nome utente:

en: User Profile Picture
it: Immagine del profilo utente

en: Username
it: Nome utente

en: Username Label
it: Etichetta username

en: Username Placeholder
it: Segnaposto nome utente

en: Username or Email Address
it: Nome utente o indirizzo email

en: Using the Anchor offset may require you to adjust the offset of other sticky elements. %1$s Learn more %2$s
it: L'utilizzo dell'offset dell'ancora può richiedere la regolazione dell'offset di altri elementi in evidenza. %1$sApprofondisci%2$s

en: Validate API Key
it: Convalidare chiave API

en: Validate Kit ID
it: Convalidare l'ID del kit

en: Validate Live API Key
it: Valida la chiave segreta live

en: Validate Test API Key
it: Valida la chiave segreta di prova

en: Value
it: Valore

en: Variable
it: Variabile

en: Variable Fonts
it: Font variabili

en: Variations
it: Varianti

en: Vertical
it: Verticale

en: Vertical Align
it: Allineamento verticale

en: Vertical Links
it: Link verticali

en: Vertical Orientation
it: Orientamento verticale

en: Vertical Padding
it: Spaziatura verticale

en: Vertical Position
it: Posizione verticale

en: Vertical Scroll
it: Scorrimento verticale

en: Video Count
it: Conteggio video

en: Video Link
it: Link video

en: Video Playlist
it: Playlist Video

en: Video Position
it: Posizione del video

en: Video URL
it: URL Video

en: Video Width
it: Larghezza video

en: Videos
it: Video

en: View
it: Visualizza

en: View Cart
it: Vedi il carrello

en: View Elementor Pro Changelog
it: Visualizza novità Elementor Pro

en: View Font
it: Visualizza Font

en: View Icon
it: Visualizza icona

en: View Live Site
it: Visualizza sito Online

en: View Site
it: Visualizza il sito

en: Visible only if selected step type contains "Icon"
it: Visibile solo se il tipo di step selezionato contiene "Icona"

en: Visitor
it: Chi visita

en: Visitor Time
it: Tempo di visita

en: WP Dashboard
it: Bacheca WP

en: Want to activate this website by a different license?
it: Vuoi attivare questo sito web con una licenza diversa?

en: Want to continue using Pro to build your website? Choose the plan that's right for you!
it: Vuoi continuare a utilizzare Pro per creare il tuo sito web? Scegli il piano che fa per te!

en: Want to deactivate the license for any reason?
it: Vuoi disattivare la licenza per qualsiasi motivo?

en: Want to give access only to content?
it: Vuoi dare accesso solo ai contenuti?

en: Want to learn more about Elementor library?
it: Vuoi saperne di più sulla libreria Elementor?

en: Want to save this as your cart page?
it: Vuoi salvarlo come pagina del carrello?

en: Want to save this as your checkout page?
it: Vuoi salvarlo come pagina di checkout?

en: Want to save this as your my account page?
it: Vuoi salvarlo come pagina del mio account?

en: Want to save this as your purchase summary page?
it: Vuoi salvarlo come pagina di riepilogo degli acquisti?

en: Warning
it: Avvertimento

en: Warning: JSON or ZIP files may be unsafe
it: Attenzione: i file JSON o ZIP potrebbero non essere sicuri

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
it: Avviso: Fai un backup del database prima di effettuare il ripristino.

en: Watched Icon
it: Icona guardata

en: We are experiencing technical difficulties on our end. Please try again to reconnect.
it: Stiamo riscontrando difficoltà tecniche. Riprova a connetterti.

en: We couldn't install Angie automatically. Click below to install it manually.
it: Non è stato possibile installare Angie automaticamente. Fai clic qui sotto per installarlo manualmente.

en: We couldn’t submit your responses because they seem like spam.
it: Non abbiamo potuto inviare le tue risposte perché sembrano spam.

en: We noticed that you already applied %s with the same condition.
it: Sembra che tu abbia già applicato %s con la stessa condizione.

en: We're here for you
it: Siamo qui per te

en: Webhook URL
it: URL del webhook

en: Webhook URL is required and must be valid
it: L'URL del webhook è obbligatorio e deve essere valido

en: Webhook delivered successfully
it: Il webhook è stato inviato con successo

en: Webhook request failed: %s
it: La richiesta webhook non è riuscita: %s

en: Webhook requires form context (form id, form name, post id, field metadata).
it: Il webhook richiede il contesto del modulo (ID del modulo, nome del modulo, ID dell'articolo, metadati dei campi).

en: Webhook returned error status code: %d
it: Il webhook ha restituito il seguente errore di codice di stato: %d

en: Website
it: Sito Web

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Week
it: Settimana

en: Weekly
it: Settimanale

en: Weeks
it: Settimane

en: Weight
it: Spessore

en: Welcome to Elementor Pro!
it: Ti diamo il benvenuto su Elementor Pro!

en: What action the user needs to do for the popup to open.
it: L'azione che l'utente deve eseguire per aprire il popup.

en: What is a 404 page template?
it: Cos'è un template di pagina 404?

en: What is a Products Archive Template?
it: Cos'è un template archivio prodotti?

en: What is a Single Product Template?
it: Cos'è un template di prodotto singolo?

en: What is a footer template?
it: Cos'è un template di footer?

en: What is a header template?
it: Cos'è un template di header?

en: What is a loop?
it: Che cos'è un loop?

en: What is a search results template?
it: Che cos'è un template di risultati di ricerca?

en: What is a single page template?
it: Cos'è un template di pagina singola?

en: What is a single post template?
it: Cos'è un template di articolo singolo?

en: What is an archive template?
it: Cos'è un template archivio?

en: When arriving from specific URL
it: Arrivando da un URL specifico

en: Where Do You Want to Display Your Code?
it: Dove vuoi visualizzare il tuo codice?

en: Where do you want to display your %s?
it: Dove vuoi visualizzare il tuo %s?

en: Where do you want to display your template?
it: Dove vuoi mostrare il template?

en: Whole Box
it: Interamente

en: Whole Slide
it: L'intera Slide

en: Widget Width
it: Larghezza del widget

en: Width
it: Larghezza

en: With the new Theme Builder you can visually manage every part of your site intuitively, making the task of designing a complete website that much easier
it: Con il nuovo Theme Builder puoi gestire visivamente ogni parte del tuo sito in modo intuitivo, rendendo il compito di progettare un sito web completo molto più facile

en: With your current role, you cannot create components. Contact an administrator to create one.
it: Con il tuo ruolo attuale, non puoi creare componenti. Contatta chi amministra il sito per crearne uno.

en: Within
it: Entro

en: Wobble
it: Dondolare

en: Woo - Products-
it: Woo - Prodotti-

en: Woo - Single Elements
it: Woo - Singoli Elementi

en: WooCommerce Breadcrumbs
it: Breadcrumb WooCommerce

en: WooCommerce Notices
it: Avvisi WooCommerce

en: WooCommerce Pages
it: Pagine WooCommerce

en: Word Wrap
it: A capo automatico

en: WordPress Menu
it: Menu di WordPress

en: Would you like to save the changes you've made?
it: Vuoi salvare le modifiche che hai fatto?

en: X Anchor Point
it: Coordinata X dell'ancora

en: Y Anchor Point
it: Coordinata Y dell'ancora

en: Yahoo Calendar
it: Calendario Yahoo

en: Year: %s
it: Anno: %s

en: Yearly
it: Annuale

en: Yes
it: Sì

en: Yesterday
it: Ieri

en: You Haven’t Saved Templates Yet.
it: Non sono stati salvati Template.

en: You are Logged in as %1$s (%2$sLogout%3$s)
it: Hai effettuato l'accesso come %1$s (%2$sLogout%3$s)

en: You are connected to Facebook App %1$s, %2$sChange App%3$s
it: Sei connesso all'app Facebook %1$s, %2$saCambia App%3$s

en: You are currently editing a Search Form Widget in its old version. Any new Search widget dragged into the canvas will be the new Search widget, with the improved search capabilities.
it: Stai modificando un widget del modulo di ricerca nella sua vecchia versione. Qualsiasi nuovo widget di ricerca trascinato nell'area dove vuoi posizionarlo sarà il nuovo widget di ricerca, con le funzionalità di ricerca migliorate.

en: You are not autorized to view this Note. Please contact your admin.
it: Non hai l'autorizzazione per visualizzare questa nota. Contatta chi amministra il sito.

en: You are using %1$s set in the %2$sIntegrations Settings%3$s.
it: Si sta utilizzando %1$s impostato in %2$sImpostazioni Integrazioni%3$s.

en: You can also set a different %s by choosing "Custom".
it: Puoi anche impostare un diverso %s scegliendo "Personalizzato".

en: You can create multiple footers, and assign each to different areas of your site.
it: È possibile creare più piè di pagina e assegnarli a diverse aree del sito.

en: You can create multiple headers, and assign each to different areas of your site.
it: È possibile creare più intestazioni e assegnarle a diverse aree del sito.

en: You can create multiple products archive templates, and assign each to different categories of products. This gives you the freedom to customize the appearance for each type of product being shown.
it: È possibile creare più template di archivio prodotti e assegnarli a diverse categorie di prodotti. Questo ti dà la libertà di personalizzare l'aspetto per ogni tipo di prodotto visualizzato.

en: You can create multiple single page templates, and assign each to different areas of your site.
it: È possibile creare più template di pagine e assegnarli a diverse aree del sito.

en: You can create multiple single post templates, and assign each to a different category.
it: È possibile creare più template di articolo singolo e assegnarli a una categoria diversa.

en: You can create multiple single product templates, and assign each to different types of products, enabling a custom design for each group of similar products.
it: È possibile creare più template di prodotto e assegnarli a diversi tipi di prodotti, consentendo una progettazione personalizzata per ogni gruppo di prodotti simili.

en: You can customize the message if there are no results for the search term.
it: È possibile personalizzare il messaggio se non sono presenti risultati per il termine di ricerca.

en: You can easily control the layout and design of the Search Results page with the Search Results template, which is simply a special archive template just for displaying search results.
it: È possibile controllare facilmente il layout e la progettazione della pagina risultati di ricerca con il template risultati ricerca, che è semplicemente un template di archivio speciale solo per la visualizzazione dei risultati della ricerca.

en: You can only add the Notices widget once per page.
it: Puoi aggiungere un solo Widget Nota per pagina.

en: You can upload only %d file. | You can upload only %d files.
it[0]: Puoi caricare solo %d file.
it[1]: Puoi caricare solo %d file.

en: You have not entered a valid secret key for this environment, Please add a valid secret key
it: Non è stata inserita una chiave segreta valida per questo ambiente. Aggiungi una chiave segreta valida

en: You may also like...
it: Ti potrebbe anche piacere...

en: You may be interested in...
it: Ti potrebbe anche interessare...

en: You must include the %1$s widget in your template (%2$s), in order for Elementor to work on this page.
it: Devi includere il widget %1$s nel template (%2$s), affinché Elementor possa lavorare su questa pagina.

en: You need an active Elementor Pro license
it: È necessaria una licenza Elementor Pro attiva

en: You need at least one WooCommerce order to preview the order here.
it: Hai bisogno di almeno un ordine WooCommerce per visualizzare l'anteprima dell'ordine qui.

en: You'll be able to add this global widget to multiple areas on your site, and edit it from one single place.
it: Sarai in grado di aggiungere questo widget globale a più aree del tuo sito e modificarlo da un unico luogo.

en: You're connected as %s.
it: Il tuo accesso è come %s.

en: You're not using Elementor Pro yet!
it: Non stai ancora usando Elementor Pro!

en: You've reached the limit of %s components. Please remove an existing one to create a new component.
it: Hai raggiunto il limite di %s componenti. Per creare un nuovo componente, rimuovi uno di quelli esistenti.

en: You've updated your cart page.
it: Hai aggiornato la pagina del carrello.

en: You've updated your checkout page.
it: Hai aggiornato la pagina di pagamento.

en: You've updated your my account page.
it: Hai aggiornato la pagina il mio account.

en: You've updated your summary page.
it: Hai aggiornato la pagina di riepilogo.

en: YouTube or Vimeo link
it: Inserisci link Vimeo o YouTube

en: Your Elementor Pro license is about to expire. Renew now and get an exclusive, time-limited %s discount.
it: Sembra che la licenza di Elementor Pro stia per scadere. Rinnova ora e ottieni uno sconto esclusivo del %s. Attenzione lo sconto è limitato nel tempo.

en: Your Elementor Pro license is about to expire. Renew now and get updates, support, Pro widgets & templates for another year.
it: La licenza Elementor Pro sta per scadere. Rinnova ora per continuare ad avere gli aggiornamenti, il supporto e i template Pro per un altro anno.

en: Your Elementor Pro license is inactive. To access premium Elementor widgets, templates, support & plugin updates activate your Pro license.
it: La tua licenza Elementor Pro è inattiva. Per accedere ai widget premium di Elementor, ai template, al supporto e agli aggiornamenti dei plugin, attiva la tua licenza Pro.

en: Your Elementor Pro subscription has expired
it: Il tuo abbonamento a Elementor Pro è scaduto

en: Your Elementor Pro subscription has expired - %s to renew
it: Il tuo abbonamento a Elementor Pro è scaduto - hai %s giorni per rinnovarlo

en: Your Elementor Pro subscription has expired. Renew it now to regain access to the Pro features that elevate your website.
it: L'abbonamento a Elementor Pro è scaduto. Rinnovalo ora per riavere accesso alle funzionalità Pro che ti aiutano a migliorare il tuo sito web.

en: Your Fontello, IcoMoon or Fontastic .zip file
it: Il tuo file .zip di Fontello, IcoMoon o Fontastic

en: Your Global Widget is locked
it: Il tuo widget globale è bloccato

en: Your License Key
it: Il tuo codice di licenza

en: Your Order
it: Il tuo ordine

en: Your Pro subscription has expired. Renew to create new components.
it: Il tuo abbonamento Pro è scaduto. Rinnovalo per creare nuovi componenti.

en: Your Site's Global Parts
it: Parti globali del tuo sito

en: Your cart is currently empty.
it: Il tuo carrello è vuoto.

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di approvazione.

en: Your license is invalid for this domain. Please check your key again.
it: La tua licenza non è valida per questo dominio. Per favore controlla di nuovo la tua chiave.

en: Your license is missing. Please check your key again.
it: La licenza è mancante. Si prega di controllare nuovamente la chiave.

en: Your license key should look something like this: %s
it: La tua chiave di licenza dovrebbe avere questo aspetto: %s

en: Your license will expire in %s
it: Il tuo abbonamento scadrà tra %s.

en: Your properties will appear in the Properties panel, where you can organize and manage them anytime.
it: Le tue proprietà appariranno nel pannello "Proprietà", dove potrai organizzarle e gestirle in qualsiasi momento.

en: Your submission failed because of a server error.
it: L'invio non è andato a buon fine a causa di un errore del server.

en: Your submission failed because of an error.
it: L'invio non è andato a buon fine a causa di un errore.

en: Your submission failed because the form is invalid.
it: L'invio non è andato a buon fine perché il modulo non è valido.

en: Your submission was flagged as spam. Please try again or contact the site administrator.
it: Il tuo invio è stato segnalato come spam. Riprova o di contatta l'amministratore del sito.

en: Your submission was successful.
it: L'invio è avvenuto con successo.

en: Your template was imported
it: Il template è stato importato

en: Your trial expires in %s
it: La versione di prova scade tra %s

en: Your trial has expired
it: La versione di prova è scaduta

en: Your trial has expired. Miss your favorite Elementor Pro features?
it: La versione di prova è scaduta. Ti mancano le tue funzionalità preferite di Elementor Pro?

en: Zip
it: CAP

en: Zoom Direction
it: Direzione zoom

en: Zoom In
it: Aumenta ingrandimento

en: Zoom Out
it: Riduci ingrandimento

en: global
it: globale

en: https://your-link.com
it: https://iltuolink.com

en: import
it: importa

en: items
it: oggetti

en: key|value
it: chiave|valore

en: of
it: di

en: on div-block or flexbox.
it: su div-block o flexbox.

en: or
it: o

en: post
it: articolo

[ctx: post format archive title]
en: Asides
it: Disgressioni

[ctx: post format archive title]
en: Chats
it: Chat

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
it: Gallerie

[ctx: post format archive title]
en: Images
it: Immagini

[ctx: post format archive title]
en: Links
it: Link

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
it: Citazioni

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
it: Stati

[ctx: post format archive title]
en: Videos
it: Video

en: property exposed
it: proprietà esposta

en: reCAPTCHA V3 validation failed, suspected as abusive usage
it: La convalida reCAPTCHA V3 non è riuscita, sospetto di uso improprio

en: shipping fee
it: spese di spedizione

en: terms and conditions
it: termini e condizioni

en: {number} Responses
it: {number} risposte
